Gündem

Ziya Selçuk Açıkladı:Uzaktan Eğitim 30 Nisan’dan Sonra Devam Edecek Mi?

Miili Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 30 Nisan sonrası planları açıkladı. LGS tarihi ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Selçuk uzaktan eğitim ile ilgili tüm soruları yanıtladı.

Bakan Selçuk uzaktan eğitim ile ilgili tüm kararların verilere dayalı çalışmalar ile alındığı söyledi.

Bakan Selçuk Uzaktan Eğitim İle İlgili Detayları Anlattı

Bakan Selçuk “Hane halkı araştırmalarına baktık. ‘Kaç hanemizde internet, kaç hanemizde telefon, televizyon var?’ Bunların hepsinin analizini yaptık. Baktık ki eğer biz her şeyi internete bağlı yaparsak topluma erişimimiz sınırlanacak. O zaman dedik ki ‘Biz karma bir model yapalım yani hem televizyon hem internet olsun’. Ve önceliği televizyona verdik çünkü hemen her evde televizyon var. Bu televizyon için de kurduğumuz 3 kanalda hizmet vermek bize daha kolay geldi. Fakat bunu yeterli görmedik. Aynı zamanda da EBA’da internet desteğiyle her bir çocuğumuza eğitim imkanı sağladık. Anne- babalar ve öğretmenler için de birer ortam oluşturduk” şeklinde açıklama yaptı.

Ziya Selçuk Açıkladı:Uzaktan Eğitim 30 Nisan'dan Sonra Devam Edecek Mi?

Uzaktan eğitim sürecinde 18 milyon öğrencinin aynı anda interneti kullanmasının sorun oluşturabileceği ihtimalinin düşünüldüğünü anlatan Bakan Selçuk, 1 milyona yakın öğrencinin eş zamanlı online eğitim alabileceği alt yapının hazır olduğunu anlattı.

Bakan Selçuk, ‘Canlı sınıf’ uygulamasını da bu hafta başlatacaklarını açıklayan Selçuk, “Canlı sınıf aynı anda bir öğretmenin sınıfındaki öğrencileri eş zamanlı olarak ekranda her birini tek tek gördüğü ve karşılıklı olarak birbirlerine soru sorabildikleri bir durum. Canlı sınıfı önümüzdeki hafta sadece 12’nci ve 8’incı sınıf öğrencilerimize açıyoruz. Peki neden bütün Türkiye’ye açmıyoruz? Teknik sebeplerden çünkü böyle bir altyapı dünyada da çok yok. Sanat ve spor etkinlikleri var. Yarın güzel şarkılar geliyor, beden eğitimi öğretmenleri eşliğinde temel hareketler geliyor. Çocuklarla beraber bilimsel deneyler geliyor. Basit evdeki kürdan kibrit gibi malzemelerle yapılan 40 tane deney hazırladık. Bu hafta geliyor” şeklinde ifade etti.

Ziya Selçuk Açıkladı:Uzaktan Eğitim 30 Nisan'dan Sonra Devam Edecek Mi?

Tatilin 30 Nisan’dan Sonra Da Devam Etmesi Halinde Tüm Planlar Hazır

Bakan Selçuk olası bir durumda  koronavirüs arasının 30 Nisan’dan sonra da devam etmek zorunda kalması halinde tedbirlerin alındığı şu şekilde açıkladı,

“Biz bunun devamını yapabiliriz, ama bütün mevzuat okullar açıkmış gibi sınavlar, not verme vesaire bütün bunlar ona göre düzenlendiği için de o altyapının da yenilenmesi gerekiyor. Onların da hazırlıklarını tamamladık. B ve C planımızı tamamladık. Burada şöyle bir şey var; yazın ne olacak? Eylül ayı, geçtiğimiz eylül aylarından nasıl değişik olacak? Telafi eğitiminin yapısı nasıl değişecek? Öğrenciler cumartesi günü ders alacak mı? Biz bunların hepsi olabilecekmiş gibi davranarak bunların finansmanını, öğretmen ihtiyacını, uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitim ihtiyacını, destekleme yetiştirme kurslarının yapısını yeniden organize ettik. Ayrıca sınav takvimlerini gözden geçirdik. Öğretmenlerimizin bilişim becerilerini artırmak ile ilgili ihtiyacımız var. Çok önemli bir şey yapıyoruz, dünyada da belki sayılı ülkeler yapıyor bunu, biz şu anda 125 bin öğretmenimize bilişim becerilerini geliştirme konusunda uluslararası kuruluşlarla beraber öğretmen eğitimi yapıyoruz. 30 Nisan’da okullar açılmazsa öğretmen eğitimiyle ilgili düzenlememiz gelişerek, yani öğretmenlerin daha çok eğitim alacağı bir ortama dönüşüyor. Ayrıca uzaktan eğitimin gerek EBA gerekse televizyon kanalı güçlendiriliyor. Ayrıca gelecek seneki planlamalar standart bir eğitim öğretim yılı gibi değil de bu seneki yüz yüze eğitim açığı dikkate alınarak yeniden yapılandırıldığı bir C planı var.”

Ziya Selçuk Açıkladı:Uzaktan Eğitim 30 Nisan'dan Sonra Devam Edecek Mi?

LGS’nin ertelenmeyeceğini söyleyen Bakan Selçuk ‘Biz sınavların zamanında yapılmasını prensip olarak doğru buluyoruz. Ama fiili bir durum oldu, zorunlu olarak ertelenme ihtiyacı doğdu, elbette biz de ulusal anlamdaki duruma bakarız. Depremden dolayı Elazığ ve Malatya’daki çocuklarımız daha erken sorun yaşadılar. O nedenle LGS’de sadece ilk dönemin konularını içerecek şekilde düzenlemek üzere bir çalışma yaptık. Hem YKS’de hem de LGS’de hangi konulardan soru çıkacağını hafta başında ilan edeceğiz’ dedi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı