Gündem

Zoom Uygulaması Sebebiyle Öğretmenlere Acil Toplantı Çağrısı!

Koronavirüs tedbirleri kapsamında salgının büyümesini engellemek için okullar kapandı ve eğitimlere uzaktan devam edilmesi için çalışmalar başladı. Bu süreçte Zoom ismi verilen online video konferans programı kullanılmaya başlandı. Sistemin ücretsiz olması sebebiyle müdürler öğretmenleri bu sistemi kullanmaya teşvik ediyorlardı. Buna rağmen programa bağlanan bazı öğretmenlerden ücret kesintileri yapılınca durum tartışmaya neden oldu. Bu süreçte Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 81 ilin müdürlerini konu hakkında görüşmek üzere acil toplantıya çağırdı.

Milli Eğitim Bakanlığı uzaktan eğitim süreci içerisinde EBA sistemini tavsiye ediyor. Bu noktada ülkede bulunan öğretmenler ve müdürler ise bazı yurt dışı kaynaklı programları kullanmaya teşvik edince bazı değişiklikler meydana geldi. Önerilen bu programlardan birisi de Zoom uygulaması olarak ifade ediliyor.

Program Tehlikeli Sonuçlar Sunuyor

zoom tehlikesi

Geçtiğimiz hafta Zoom Meeting programı için bazı cinsel içerikler ve hakaret dolu mesajlar gündeme gelmişti. Sosyal medyada hızla yayılan bu içerikler ve mesajlar paniğe neden oldu. Şirketin bu süreç içerisinde hacklendiği ortaya çıktı. Yurt genelinde pek çok öğretmen ise okul müdürlerinin baskısı nedeniyle programı kullanmaya başladı. Ancak kişisel bilgileri ile giriş yapılan programdaki tüm bilgiler programı yöneten şirket tarafından kayıt altına alındı.

Öğretmenler ders anlatmak için programa aktif olarak girdiler. Bu süreçte bazı öğretmenlerin maaşlarında 58.5 dolar kesinti yapıldığı tespit edildi. Programı kullanan ve maaşlarından kesinti yapılan öğretmenler başka uygulama kullanmadıklarını ifade ettiler. Bunun üzerine büyük şaşkınlık yaşadıkları öğrenildi. Bu süreçte öğrencilerin canlı yayındaki görsellerinin de kötü niyetli kişilerin eline geçmesi ve kullanmaları konusunda endişe devam ediyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı