Kripto Para

Facebook Libra’da Vizyon Değişikliğine Gidiyor

Sosyal medya devi Facebook’un kısa bir süre önce büyük umutlarla kullanıma sunduğu Libra’da vizyon değişikliğine gideceğini açıkladı.

Facebook’un büyük ortaklarla birlikte hayata geçirdiği ve sonrasında bu büyük ortakların bir bir çekildiği Libra isimli kripto para projesinde yeni değişiklikler yapılmaya devam ediliyor. Facebook’un başlangıçta geleneksel para birimleri ve devlet tahvilleri ile destekleneceğini açıkladığı Libra isimli kripto para projesi artık stabil kripto para birimleri ile çalışacak.

Bitcoin ile başlayan kripto para sektörüne farklı bir bakış açışıyla yaklaşan Facebook, kendi dijital para birimi Libra ile dijital para cüzdanı Calibra’yı ilk olarak Haziran 2019 tarihinde kullanıma sunmuştu. Facebook’un Libra projesinin başında amaçladığı şey, dünyanın neresinde olunursa olunsun herkesin kredi kartı ya da banka hesabı olmadan mal ve hizmet satmasına imkan tanımaktı.

Libra, geleneksel para birimleri ve devlet tahvilleri ile desteklenecek şekilde geliştirilmeye başlandı ve tüm ülkelerin resmi olarak kullandıkları finansal sistemlere entegre edilmesi amaçladı. Ancak Facebook’un Libra vizyonu başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere, pek çok ülkeyi rahatsız etti.

Facebook’un Libra projesiyle ilgili olarak pek çok kişi, kötü  niyetli kişilerin Libra ile kara para aklama gibi işleri kolayca yapabileceğini düşünüyordu.

Yeni vizyon ile birlikte Libra sadece kripto paralar arasında transfer sağlanmasını mümkün kılacak. Yeni vizyonda ayrıca Libra’da bilinmeyen cüzdanlardan bakiye ve işlem limitleri için belli limitler uygulanacak. Libra Birliği tarafından kontrol edilen izinli ağa da sadece resmi finansal sistemleri destekleyen kripto para şirketleri erişim sağlayabilecek.

Libra 2.0 olarak isimlendirilen Libra’nın yeni vizyonu ile birlikte daha fazla kişinin Libra platformunu kullanıp kullanmayacağını ise ilerleyen günlerde göreceğiz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı