Medya

Dijital Reklam Yatırımları Yüzde 19 Arttı

Bağımsız danışmanlık şirketi Deloitte, 2019 yılı için Medya ve Reklam Yatırımları raporu oluştur. Hazırlanan rapora göre 2019 yılında dijital reklamcılık %9 artış gösterdi. Dijital medyada yaşanan %9’luk artış ile yatırımlar 2 milyar 940 milyon TL’ye ulaştı.

Tüm Reklamcılık Dernekleri İşbirliği Yapıyor

Bağımsız araştırma firması Deloitte “Türkiye’de Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları 2019 Yılı Raporu” hazırladı. Hazırlanan rapor İnteraktif Reklamcılık Derneği (IABTR), Reklamcılar Derneği, Açıkhava Reklamcılık Vakfı (ARVAK), Reklam Verenler Derneği (RVD), Ulusal Radyo Yayıncıları Derneği (URYAD) ve Mobil Mecralar Araştırma Pazarlama ve Reklamcılık Derneği (MMA) tarafından verilen talimat ile oluşturuldu. Reklamcılar Derneği Başkanı Volkan İkiler, yaptığı açıklamada geçtiğimiz yıllarda bu raporun Reklamcılar Deneği tarafından hazırlandığını belirtti. 2019 yılında reklamcılık adına çok önemli bir olaya imza atarak sektöre bağlı tüm derneklerin işbirliği içinde çalışmaya başladığını açıklamalarına ekledi.

Reklamcılık Sektöründe TV Kuruluşlarının Payı %46

Medya yatırımları açısından hazırlanan rapora göre televizyon kuruluşlarının 2019 itibariyle payı yüzde %46 olarak hesaplandı.2019 yılının medya yatırımı düşüşü ise basın mecrasından yaşandı. Basın mecrasında gerçekleşen yatırımlar toplam %25,9 düşüş yaşadı. 2019 yılı itibariyle televizyonda yapılan medya yatırımı 4 milyar 68 milyon olarak hesaplandı. Geçtiğimiz yıllarda da medya yatırım payı olarak en büyük yüzde TV kuruluşlarına aitti. 2019 yılında ise bu payda %5 oranında artış görüldü.

Açıkhava medya yatırımları %2,5 oranında artış gösterirken, basın yatırımları %25,9 ile büyük bir düşüş yaşadı. Medya alanında radyo yatırımlarında %9,7 oranında yaşanan artış ile 327 milyon TL olarak açıklandı. Sinema yatırımları için hesaplanan tutar ise %7,1 artış ile 95 milyona ulaştı.

Dijital Medyada %19 Artış Yaşandı

2019 yılında dijital medyada yaşanan %19 büyüme ile yapılan yatırım miktarı 2 milyar 940 milyon TL’ye ulaştı. 1 Milyar 680 TL’lik yatırım ile ilk sırada Display var. Display’de yaşanan artış oranı %18,9 olarak hesaplanırken, toplam tıklanma bazı pay %64, video mecralarında %29, Native payı ise %8 olarak açıklandı. Dijital medyada açıklanan reklam yatırımlarının %64’ü mobil, %36’sı ise PC kanalı ile gerçekleştirildi.

2018 yılı ile karşılaştırıldığında en yüksek yatırım artışı %20,2 ile arama motorlarında kaydedildi. 2019 yılında arama motorlarına 1 milyar 110 milyon TL yatırım yapıldı. Arama motorlarının ardından en büyük yükseliş %10,5 ile ilanlarda oldu. Dijital medya platformlarında hazırlanan raporda sosyal medya artışı %20,5, mobil platformlar %70,7 olarak açıklandı.

Gıda Sektörü Reklamı Ciddiye Alıyor

2019 yılında reklam yatırımına en büyük önemi ise gıda sektörü verdi. Gıda sektörünün ardından reklamcılık alanında yatırım yapan sektörlerin perakende ve kozmetik sektörü olduğu ortaya çıktı. Reklam yatırımları 2019 yılında en çok büyüyen sektörler ise yüksek oranı ile ev temizlik ürünleri oldu. Hazırlanan rapora göre dünyada medya yatırımları için toplam 640 milyar dolar harcandı. 2020 için yapılan tahmini harcamanın 668 milyon dolar olması bekleniyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı