Medya

Son On Yılın En İyi 30 Filmi

Meraklıları için büyük bir önem taşıyan film istatistikleri, büyük eleştirmenlerin de incelemesi sonucunda ortaya çıktı. Son yıllarda büyük gelişme gösteren film sektörü, on yıl içerisinde çok geniş prodüksiyonlu yapımlara ev sahipliği yaptı.

Teknolojik Yapımlar Ön Plana Çıkmakta

Gelişen teknoloji ile beraber film senaryoları o yöne doğru ivme kazanmak zorunda kaldı. Elbette bu değişimin asıl nedeni gelişen teknolojiye duyulan merakın film ve dizilere nasıl yansıdığını merak eden izleyici kitlesi. Son on yılda izlenen yapımların büyük oranının bu tür yapımlar olduğunu söylemek yanlış olmaz. Şimdi gelin filmlere bir göz atalım.

On yılın en çok izlenenlerinden biri hiç şüphesiz ‘Mad Max: Fury Road’ filmi. Seride, neredeyse sürekli devam eden aksiyon sizi uyanık tutmaya yetmekte. Etkileyici görseliyle de izleyiciye muhteşem bir deneyim yaşatan film eleştirmenlerden tam not alan yapımlardan biri. ‘Spider Man: Into the Spider-Verse’ adlı film de en çok izlenenler arasına girdi. 2018 yapımı film ‘Örümcek Adam’ serisinin sevilen yapımlarından olmayı başarmış durumda.

Çocukluk Dönemini Anlatan Yapımlar Da Var, Irkçılığı Ön Plana Çıkaranlar da…

2014 yılında vizyona giren ve çocukluk yıllarının anlatıldığı ‘Boyhood’, anne ve babasının ayrılmasından sonra, çocuk yaşta yaşanan duygusal sıkıntıları anlatan bir psiko-drama yapımı olarak dikkat çekmekte. İzleyici tarafından beğeni alan bir diğer film ise ‘Get Out’. Siyahiler ve beyazlar arasındaki mevcut ırk kavgalarına farklı bir bakış açısı sunan yapım, 2017’de izleyici ile buluşmuştu. 2017’nin bir diğer sevilen filmi ‘Lady Bird’. Film, 17 yaşındaki genç bir kızın, kendisini annesine ve çevresine kabul ettirme mücadelesini anlatıyor.

2018 yılında yayınlanan ‘The Favourite’ ise bir gerilim filmi idi. Aynı yıl yayınlanan ‘Roma’ ise orta sınıf bir ailenin hayatını bir bakıcının penceresinden anlatmakta. Aynı yılın dikkat çeken diğer filmi ‘Black Panther’. Siyahi bir süper kahramanın maceraları etkileyici şekilde anlatılan Marvel yapımı film, Kendrick Lamar’ın seslendirdiği tema müzikleriyle de 2018’in öne çıkan projeleri arasında yerini aldı.

Çizgi Sinemalar Dikkat Çekiyor

‘Ex Machina’ filmi 2015’e ait bir yapım. Film, tahmin edilebileceği gibi bilim kurgu üzerine. ‘The Master’ 2012 yılında gösterime girmiş olmasına rağmen en beğenilen filmler arasında yer almayı başaran yapımlardan. İkinci Dünya Savaşı sonrasıyla ilgilenen bir mastır öğrencisinin araştırmasını konu almakta.

2013 yılında ise ‘Her’ ve ’12 Years a Slave’ dikkat çeken filmlerden. 2016 yapımı ‘Moonlight’, 2010 yapımı ‘The Social Network’ ve 2011’de izleyici ile buluşan ‘Drive’ da dikkat çekmeyi başaran yapımlardan. ‘The Shape of Water’, ‘Avengers: Infinity War’, ‘Inception’, ‘Birdman’, ‘Spotlight’, ‘Toy Story 3’, ‘Hereditary’ de listede yer almakta. Aynı şekilde ‘What We Do In The Shadows’, Whiplash’, ‘Annihilation’, ‘Call Me By Your Name’, ‘The Witch’, Hunt For The Wilderpeople’, ‘Star Wars: The Force Awakens’ ve ‘Wonder Women’ da, en etkileyici 30 film içerisinde kendilerine yer bulan yapımlardan olmayı başardılar.

 

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı