Mobil

5G Destekli iPhone Apple’a Pahalıya Patlayacak

5G teknolojisi için rakiplerinin gerisinde kalan Apple, çalışmalarına hız verdi. 5G destekli iPhone Apple’a pahalıya patlayacak.

5G teknolojisi ile birlikte kullanıcılar yüksek hızlı internetle birlikte yüksek bir maliyete de sahip olacak. Android işletim sistemi cephesinde 5G teknolojisi destekli akıllı telefon modelleri yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlarken Apple 5G alanında sessizliğini koruyor. Önümüzdeki yıl tanıtılacak olan iPhone modellerinde 5G teknolojisini kullanması beklenen Apple için yeni iPhone modellerinin maliyetinin artacağı ortaya çıktı. 

5G Teknolojisi iPhone Fiyatlarını Arttıracak!

Apple’a yakınlığıyla bilinen Ming-Chi Kuo yaptığı açıklamada 5G teknolojisi nedeniyle akıllı telefonların ana kartlarında yüzde 10 oranında bir ek alana ihtiyaç duyulduğunu aktardı. Kuo bu artışın nedenini ise 5G teknolojisi ile birlikte gelecek olan ısı artışı ve yeni anten dizilimine bağladı. Anakart tasarımlarında yaşanacak bu büyüklüğün yeni lehimlemeleri beraberinde getireceği için bunun da şirketler için ek maliyetler getireceğini açıkladı. Kuo açıklamasında bu ek maliyetlerin yüzde 35 seviyesinde olabileceğini belirtti. 

Anakart bileşenlerini Avary, AT&S ve EMC olmak üzere üç farklı firmadan tedarik eden Apple’ın tedarikçileri 5G teknolojisi için anakart değişimine başladıklarını açıkladı. Yaşanacak olan fiyat artışı ile birlikte üç firmanın gelirlerinde ise bir artış olmuş olacak. 

Kuo ayrıca maliyet artışının sadece anakart tarafında olmayacağını belirtti. Apple’ın A serisi işlemcilerinde 5G iletişimini kontrol etmek amacıyla çeşitli ek optimizasyonlar gerçekleştireceğini belirten Kuo bu optimizasyonlar ile birlikte yeni iPhone modellerinin tasarımının iPhone 4 modeli benzeri bir tasarıma sahip olacağını dile getirdi. 

iPhone satışlarının düşmesiyle birlikte Apple’ın kar marjını korumaya çalıştığı görülüyor. Bu nedenle Apple’ın 5G destekli iPhone modelleri ile birlikte doğacak ek maliyetleri kar marjını düşürmeden kullanıcılara yansıtması bekleniyor. Bu durumda 5G destekli iPhone modellerinin fiyatının yüksek olacağı görülüyor. 

Hali hazırda Android cephesinde 4G destekli bir amiral gemisi ile 5G destekli amiral gemisi arasında yaklaşık 400 dolarlık bir fiyat farkının olduğu görülüyor. Akıllı telefon pazarında en yüksek fiyatlarla satışa sunulan iPhone modellerinde bu fiyat farkının ne kadar olacağını ise zaman içerisinde göreceğiz. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı