Mobil

5nm sürecinde, Exynos 992 yonga seti gelecek!

Samsung firmasının 5nm sürecinde tasarlamış olduğu yeni Exynos 992 yonga seti Cortex-A78 işlemci çekirdeği ve Mali-G78 grafik birimi baz alınacak. İlerleyen zamanlarda yeni yonga seti piyasaya çıkarılacak.

ARM’ın geçen günlerde Mali-G78 grafik birimi ve yeni Cortex-A78 işlemci çekirdeğini açıklamasından sonra yonga tasarımcılarının hedefleri de öğrenilmeye başlandı.

Samsung firması yakın zamanda üst düzey bir Exynos yonga seti piyasaya çıkacak. Samsung firması, Exynos mobil yonga setleri hakkında kullanıcıları tarafından fazlaca eleştirildi. Son günlerde Samsung firmasının yonga seti hattı, rakibi olan Snapdragon’un gerisinde kalmakta. Bu durum da Exynos işlemcili Samsung kullanıcılarını üzmekte.

Türkiye ve Avrupa pazarı da dahil olmak üzere birçok bölgede satılmakta olan Galaxy S20 serisi cihazları, Exynos 990 yongasıyla birlikte gelecek. Bütün bu olumsuzluklara rağmen Samsung firması, Google için özel 5nm Exynos çip üretimi başlatacak.

Edinilen Güney Kore kaynaklı bir haberde Google, bu sene içinde çıkması düşünülen özel bir Exynos yongası için Güney Koreli teknoloji devi ile ortaklık kurdu. Samsung hayranları ve Teknoloji medyası şirkete uzun zamandır Note ve Galaxy S serilerinde Exynos yongalarını kullanmaması gerektiğini söylüyor.

Exynos 992 Özellikleri Neler?

Yeni Exynos 992 yonga seti firmanın 5nm sürecinde çıkardığı ilk yongası olacak aynı zamanda daha verimli bir enerji tüketimi sağlayacak. 5G standardının enerji ihtiyacının çok olması Samsung firmasının bu şekilde tedbir almasını planlamakta.

Yeni Exynos 992 amiral gemisi altında bulunacak bunun yanında ARM Cortex-A78 çekirdeklerinden oluşmakta. Qualcomm özelleştirilmiş çekirdek isteyenlere Cortex-X1’i sunacak ve Exynos 1000 yonga setinde büyük ihtimalle bu mimari kullanılacak.

Mali-G78 grafik birimi ile beraber yonga setinin bir önceki nesil ile kıyaslandığı zaman çok daha iyi bir performans ortaya çıkaracak gibi duruyor. Bununla beraber Exynos 992 yonga seti ilk olarak hangi telefon için kullanılacak açıklanmadı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı