Mobil

Akıllı Telefonlarda Gimbal Devri

Akıllı telefon sektöründe ilklere imza atan Vivo APEX serisi gimbal özelliğiyle şaşırtıyor. Vivo APEX 2020 5G ile ilgili yeni bilgiler firma tarafından paylaşılmaya devam ediyor.

Vivo APEX 2020 5G’de Tam Ekran Deneyimi

6.45 inçlik kavisli AMOLED ekrana sahip telefonun 2330×1080 piksel bir çözünürlüğü olduğu açıklandı. Vivo APEX 2020 5G modeli 120 derece çerçevesiz bir görüntüye sahip. 120 derece ayarlanmış kenar kavisleri, önden bakıldığında çerçevesiz bir görünüm sunuyor. Telefona arkadan bakıldığında kavisler fark ediliyor. Ayrıca telefonun ekranında titreşimle ses üretebilme özelliği bulunuyor.

Ekran altı kamera teknolojisini taşıyan Vivo APEX 2020 5G’de, bu özelliği sağlamak için kameranın olduğu bölümde şeffaf bir panel ve telefonun diğer kısımlarından 6 kat fazla büyüklüğe sahip pikseller tercih edilmiş. Selfie çekileceği zaman panel şeffaf hale geliyor ve 16MP kamera ile çekim yapılabiliyor.

Vivo APEX 2020’nin Gimbal Özelliği

Telefonun başka bir ilginç özelliği de gimbal tasarımına sahip olması. Daha önce başka hiç bir telefonda kullanılmayan bu özellik, dronelarda kameranın sabitlenmesi amacıyla kullanılıyor. Ayrıca vlog çekimleri yaparken elde tutulabilen gimbal modelleri de var. Vivo’da 48 MP çözünürlüğe sahip sensörün etrafında minik bir gimbal düzeneği kullanılmış. Bu sayede sağa-sola çevirirken ya da öne-arkaya yatırırken belli bir açıya kadar sensör sabit kalabiliyor. OIS teknolojisiyle %200 civarında daha fazla açıyla çekim yapılabiliyor.

Telefonda herhangi bir tuşa ya da girişe yer verilmemiş. Telefonda şarj kablosu takılabilecek bir giriş ya da ekranın kilitlenmesini sağlayacak bir tuş yok. Vivo APEX 2020 5G’de fiziksel tuşların yerine sanal tuş tercih edilmiş.

Vivo Apex 2020 Teknik Özellikleri

Geçen sene çıkan Vivo APEX modelinde periskop gibi yakınlaştırma yapabilen sensör 5x optik oranı, Vivo APEX 2020 5G’de 7.5x’e çıkartılmış. Telefonun arka kamera yuvası geçen yıl çıkan modele göre biraz daha ince. Telefonda bulunan kamera yazımıyla kayıt yaparken arka plan silinebiliyor.

Vivo APEX 2020 5G’de işlemci olarak Snapdragon 865 kullanılıyor. Telefonda 5G desteği de mevcut. 12 GB RAM ve 256 GB depolama kapasitesine sahip olan telefonun 2000mAh kapasiteli bataryası 60W kablosuz hızlı şarj özelliğiyle 20 dakikada dolabiliyor.

Vivo APEX 2020, şimdilik konsept olarak tasarlandı yani şu an satışa çıkarılması planlanmıyor ancak firma ilerleyen zamanlarda kararını değiştirip satışa sunarsa modelin ilgi görebileceği tahmin ediliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı