Mobil

Akıllı Telefonlarda Sar Değeri Nasıl Öğrenirim?

Gündemde en fazla konuşulan konulardan biri de SAR değeridir.  Telefon seçerken kamera kayıt ve benzeri gibi özellikleri dikkate aldığımızda aslında sağlığımız için SAR değerini araştırmak hakkında fikrimizin olmadığı aşikâr. Akıllı telefonlarda sar değeri nedir? Akıllı telefonlarda sar değeri nasıl öğrenirim? Bu konularında araştırılıp, sağlığımız için dikkate alınması gereken önemli husustur.

SAR değeri nedir? Specific Absorption Rate – Özgül Soğurma Oranı anlamındaki SAR, akıllı telefonların vücuda yaydığı radyasyon miktarını simgelemektedir. Sar değeri 1 gramlık doku başına düşen değerle ölçülüyor. Durum böyle olunca tehlikenin boyutu artıyor. Amerika Federal İletişim Komisyonu tarafınca izin verilen SAR değerleri 1.6 W/Kg olarak sınırlandırılmıştır. Ancak Avrupa’da 10 gramlık doku üzerinden ölçüm yapılıyor. Bu bakımdan Avrupa’da SAR değeri 2W/kg olarak sınırlanmış olup bu değere kadar telefon satışlarına izin vermektedir.

SAR, bilimsel olarak insan vücudu tarafından absorbe edilen elektro-manyetik radyasyon oranı anlamına geliyor. Yani vücut ısısını yükseltme etkisine sahip. Belli bir noktadan sonra vücut bundan zarar görmeye başlıyor.

Sar Değeri Öğrenme Yolları

SAR değeri öğrenmek için birçok yöntem bulunmaktadır. En kolay yöntemle Akıllı telefonlarda sar değeri nasıl öğrenebilirim? İlk olarak akıllı telefonun ayarlar kısmına giriş yapılır. Sonrasında yasal bilgilendirme menüsünde RF (radyo frekansı ) olarak görebilirsiniz. İOS modellerde ise telefonunuzun ayarlar kısmına girip genel ayarlar, hakkında, yasal ve RF ye maruz kalma olarak ifade eder. Bunun yanı sıra ise telefonlarınızın kullanım kılavuzları ve üreticilerin web sitesinde belirtilmektedir.

Yüksek Sar Değerli Telefonlar

Yüksek SAR değerli telefonlar kısa ve uzun vadede insan vücudunda büyük hasarlara yol açmaktadır. Akıllı telefon seçimi yaparken SAR değerine mutlaka bakılmalı ve seçim buna göre yapılmalıdır. Akıllı telefonlarda sar değeri nasıl öğrenebilirim? Sorusunun cevabını mutlaka bulacağınız bu yazımızda sağlık her şeyden önemli olduğunu belirtmek isteriz. Gelin şimdi ne gibi zararlara maruz kaldığımızı beraber görelim.

Yoğun stres ve yorgunluk hissi, kalp rahatsızlıkları, işitmede geçici aksaklıklar oluşması, bağışıklık sisteminin bozulması, yoğunlaşma ve dikkat bozulması, hafıza zayıflaması ve beyin tümörü riski bu saydıklarımız kısa vadede hasara yol açan zararlardır. Yüksek tansiyon, genetik yapının bozulması, beyaz kan hücresi kanseri, kan beyin bariyerlerinin zedelenmesi bunlarda uzun vadede hasara yol açan zararlardır.

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı