Mobil

Akıllı Telefonların Radyasyon Risk Değerleri

Akıllı telefonlar günlük hayatımızda her yerde yaygınlaştı ve nadiren onlarsız oluyoruz. Ancak, cihazlarımızla olan bu sürekli fiziksel temas, bazı çeyreklerde yaydıkları radyasyonun bir sonucu olarak uzun vadede sağlık riski oluşturabilecekleri endişelerini doğurdu.

Akıllı Telefonların SAR Değerleri

Telefon radyasyonuna uzun süre maruz kalma riskleri konusundaki bilim yetersiz kalsa da, tüketici veri şirketi Statista tarafından üretilen iki Infographics, endişelendiyseniz hangi ahizeyi seçeceğinize karar vermenize yardımcı olabilir.

Grafikler, yeni ve eski akıllı telefonların kapsamlı bir veritabanını derleyen Alman Federal Radyasyondan Korunma Dairesi verilerine dayanarak en çok ve en az radyasyon yayan ahizeleri gösteriyor. Telefonlar, kulağa yerleştirilen telefonla arandığında – vücut ağırlığının kilogramı başına watt olarak ifade edilen spesifik emme oranı (SAR) ile sıralanır.

Akıllı telefonların SAR değerleri

İnsan vücudu, telefonlar gibi, radyofrekans elektromanyetik radyasyon yayan cihazlardan enerji emer ve Ulusal Kanser Enstitüsü’ne (NCI) göre, absorbe edilen enerjinin dozu, SAR ölçüsü kullanılarak tahmin edilir. Halen en yüksek düzeyde radyasyon yayan akıllı telefon, Çinli üretici Xiaomi’den Mi A1’dir ve kilogram başına 1.75 watt SAR değerindedir.

Aslında, en fazla radyasyon yayan 15 el cihazından 12’si, Xiaomi ile birlikte OnePlus, Huawei ve ZTE gibi Çinli şirketler tarafından üretiliyor. Bu arada, Apple’ın iPhone 7 ve iPhone 8’i ve Sony Xperia XZ1 Compact en üst radyasyon listesinin geri kalan kısmını tamamlıyor.

En düşük SAR derecesine sahip akıllı telefon, kilogram başına sadece 0.17 watt gelen Samsung Galaxy Note 8’dir. Güney Koreli üretici genel olarak en az radyasyon yayan telefonlar listesinde ilk on sıradaki telefonlardan beşi ile iyi çalışıyor. Bu arada, Google Pixel XL, LG G7 ve ZTE Axon Elite hepsi de ilk beş içerisinde yer alıyor.

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı