Mobil

Akıllı Telefonların Radyasyon Riski Ne Seviyede?

Kullanıcılar olarak genellikle durumun pek farkında olmasak da teknolojik cihazların kullanımının beraberinde getirdiği bir takım olumsuz durumlar bulunur. Bu her tür elektronik cihaz için geçerli olduğu gibi akıllı mobil cihazlar için de geçerlidir. Teknolojik cihazların en olumsuz yanlarından biri kesinlikle canlılar üzerinde ciddi bir olumsuz özelliği olan radyasyon yayması durumudur. Yazımızda akıllı telefonların radyasyon riski ne seviyede olduğu konusunda bilgi aktarmaya çalışacağız. Faydalı olmasını umar keyifli okumalar dileriz.

Radyasyon Yayma Oranına Göre Akıllı Mobil Cihazların Sıralaması

Cihazların radyasyon seviyeleri SAR olarak ifade edilir. SAR değeri, bir alanda bulunan radyasyon oranının canlı organizma tarafından yani canlı bedeni tarafından emilme hızını ifade etmektedir.

Avrupa’da bulunan AB Uluslararası İyonlaştırıcı Olmayan Muhafaza Komisyonu’nun (ICNIRP) belirlediği kurallara göre bir mobil cihazın radyasyon yayma seviyesinin sıfırlanması gibi bir durum söz konusu olamaz. Ancak belli bir seviyenin altında tutulması gerekir ve ölçüt 0.60 Watt olarak belirlenmiştir. Bu değer, her 10 gr’a karşılık 0,08 W/kg olarak belirlenmiştir ve ortalama akıllı mobil cihazların gramlarına göre, ortalama 0.60 Watt olarak hesaplanmıştır.

Maalesef bu sıralama içerisinde cihazların marka ve modelleri ne kadar yüksek olursa olsun şaşırtıcı bir biçimde radyasyon yayma oranları artabilir ve azalabilir. SAR oranı cihazın tasarımına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Yani bir cihaza ne kadar para ödediysek ya da cihazın markası ne derece piyasaya yerleşmişse o denli radyasyon yaymaz gibi bir kanıya ulaşmamız doru olmaz. Akıllı telefonların radyasyon oranı ne seviyede? Konusundaki bilgilere küçük bir araştırma sonucunda ulaşmanız mümkün olur. En yüksek radyasyon oranından en düşük radyasyon oranına sıralamamız gerekirse

  1. Xiaomi Mi A1             75 W
  2. Vivo S1              74 W
  3. Xiaomi Redmi 6 73 W
  4. Xiaomi Mi 8 69 W
  5. OnePlus 68 W
  6. HTC Desire 820 64 W
  7. Nokia Lumia 630 51 W
  8. Asus ZenFone 48 W
  9. Xiaomi Redmi Note 3 44 W
  10. Alcatel A5 LED 43 W

Cep Telefonlarının Radyasyon Etkisi Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler

Bir akıllı mobil cihazın radyasyon yaymasını engellemek mümkün değildir. Ancak cihazınızı kullanırken, belli başlı şeylere dikkat ederek, radyasyon etkisini azaltmanız mümkün olabilmektedir.

Gün içerisinde akıllı mobil cihazınızla geçireceğiniz süreye dikkat edin ve konuşmalarınızı kısa tutmaya çalışın. Mesajlaşmak daha iyi bir yöntemdir.

Uzun telefon görüşmeleri yaparken etkiyi azaltmak için kulaklık gibi yardımcı aparatlar kullanın.

Telefonunuzun çekmediği alanlarda radyasyon oranı yüksektir. Arama yapmaktan kaçının.

Geceleri telefonlarınızı kullanmanız gerekmediğinde kapalı tutmaya çalışın. En azından uyurken radyasyon etkisini azaltma şansınız olur.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı