Mobil

Android 10 Güncellemesi Alacak Telefonlar Nelerdir?

Sessiz sedasız bir şekilde gelen Android 10, Eylül başından itibaren servis sağlamaya başladı. Mayıs ayında tanıtımı yapılan güncelleme ile bundan sonra 11, 12 şeklinde devam etmesi beklenen güncelleme ile birçok değişikliğe adım atılmış oldu.

Android Q Rafa Kalktı

Kullanıcıların merak ettiği ve kullanmak için sabırsızlandığı Android 10 güncellemesi, üst sınıf bütün telefon modellerini kapsaması bekleniyordu. Bu segment amiral telefonlar, yaklaşık 2 yıl arayla güncelleme almakta. Uzun bir süre sayılabilecek güncelleme nedeniyle kullanıcıların takip edemediği yeni güncellemenin de fazla ses getirmediği görülmekte.

Google tarafından yapılan yeni güncellemenin Android Q olması beklenmekteydi. Ancak radikal bir karar alana firma güncellemenin ismini 10 olarak değiştirdi. Bu değişiklik bazı çevrelerce Google’ın yeni güncellemesinin çok farklı olacağı şeklinde yorumlanmıştı.

Google, Huawei ve Samsung İlk Sırada

Android 10 güncellemesi alacak telefonlar listesinin başında Google’ın telefonları gelmekte. Google’ın Pixel telefonlarının hepsi yeni güncellemeyi alabilmekte. General Mobile’ın 2, Asus’un ise 3 akıllı telefonu güncelleme listesinde yer almakta. Asus’un Android güncellemesi konusunda beğeni kazanamaması, az sayıda telefonu için güncelleme alması konusunda kendisini sınırlandırmışa benziyor. BlackBerry Key2, Essential Phone, Oppo Reno, güncelleme listesinde yer alan telefonlararasında.

Çin teknoloji devi Huawei, birçok modeline güncelleme alıyoru. Bunlar arasında P ve Mate serileri dikkat çekmekte. ABD ile olan çekişmesini şimdilik üstün götüren firma, Android 10 güncellemesini denemek istiyor olabilir. Huawei alt markası Honor’un amiral telefonlarının 8 tanesi güncelleme alabilmekte. Tayvan’lı üretici HTC ise henüz net biy ol haritası belirlemese deU11 modelleri için Android 10 için kararını vermiş görünmekte.

Listede LG, Motorola, OnePlus, Nokia, Samsung, Redmi, Sony, Xiaomi markalarının da elbette amiral telefonları yer almakta. Pazar payı yüksek telefonlar olan Samsung ve Xiaomi, listenin üst sıralarında yer almayı başarmakta.

Yeni Güncelleme Android 10 Ne Sunmakta?

Google’ın son güncellemesinde belki de en çok merak edilen ‘Karanlık Mod’ özelliğiydi. Özellikle OLED ekranla için tasarruf sağlayan ve aynı zamanda gözleri de koruyan özellik Android 10 ile gelmiş görünmekte. Siyah beyaz bir ekran haline dönüşen yeni ekran renkleri, kullanıcı isteğine göre kapatılıp eski sürümlerdeki haliyle kullanılabilmekte.

Geşilmiş uygulama izinleri, akıllı kilit (Smart Lock), eski uygulamaları hatırlatma özellikleri 10 sürümünün özelliklerinden yalnızca bir kısmı. Gelişmiş yüz tanıma ile yüzünüzü parola olarak kullanma özelliği ise devrim niteliği taşıyan bir özellik olarak karşımıza çıkmakta.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı