Mobil

Android 11 İkinci Geliştirici Önizleme Sürümü Yayınlandı

Android 11’in ikinci geliştirici ön izleme sürümünü yayınlandı. Yeni özellikler gün yüzüne çıktı.

Google bir süredir Android 11 üzerinde çalışmalar yapıyordu. Kısa bir süre önce Android 11’in ilk geliştirici önizleme sürümü yayınlanmıştı. Bunun üzerine Google Android 11’in ikinci geliştirici önizleme sürümünü yayınladı. Merakla beklenen sürümde bir önceki sürümlerde olan bazı sorunların giderildiği görülüyor. Android 11, kullanıcılarına pek çok anlamda kolaylık ve yenilik sağlıyor.

Android 11 İkinci Geliştirici Önizleme Sürümü Yayınlandı

Android 11’in İkinci Geliştirici Önizleme Sürümü Özellikleri

Android 11 sunduğu API desteğiyle 5G bağlantısının kurulup kurulamadığını gösterebilecek.

Çeşitli menteşe açılarında farklı işlevlerin kullanılabilme imkanını da sunduğu API desteğine sahip Android 11’de ön belleğe alınan dosyalar daha aktif bir şekilde kontrol edilebilecek.  Android 11’in diğer bir dikkat çeken özelliği ise klavyesi. Yeni klavye aşağı ve yukarı kaydırılarak kullanılabilecek. Ayrıca Android 11 kullanıcıları ekran tazeleme oranı (Refresh Rate) konusunda da şanslı olacaklar. Kullanıcılar oyun gibi uygulamalarda yüksek ekran tazeleme oranını, günlük basit uygulamalarda ise düşük ekran tazeleme oranını tercih edebilecek. Android 11’deki bir diğer yenilik de otomatik güncelleme alanında yapılmış. Otomatik güncelleme sonrasında ekran kilidi açma sorunu olmadan telefon tüm hizmetlerine kaldığı yerden devam edebilecek. Ayrıca emülatörler aracılığıyla ön ve arka kamera rahatlıkla kullanılabilecek. Şu an için sürüm Google Pixel 2, Pixel 2 XL, Pixel 3, Pixel 3 XL, Pixel 3a, Pixel 3a XL, Pixel 4 ve Pixel 4 XL cihazlarında kullanılabiliyor. Ayrıca bildirim panelinde de değişiklikler bulunan sürümde geçmiş seçeneğine tıklandığında önceki tüm bildirimler liste şeklinde görüntülenebiliyor. Aynı zamanda Android 11’de ekran kaydedici özelliği de bulunuyor.

Android 11 İkinci Geliştirici Önizleme Sürümü Yayınlandı

İlk Önizleme’de Yayınlanan Özellikler Nelerdir?

Android 11 ilk önizlemede sunulan özelliklere göre bazı uygulamaların konum, mikrofon, kamera verilerine ‘tek seferlik izin’ ile erişimine izin veriyor. Mesajlaşma uygulamaları arka plana atıldığında kişilerin profil fotoğrafları ‘baloncuk’ adıyla ekranda gösteriliyor. Ayrıca Android 11, mobil kimlik belgeleri gibi verileri de güvenle saklayabilecek.

Eylül 2020’de yayınlanması beklenen Android 11 ile ilgili resmi açıklamalar ise Google tarafından 12 – 14 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen geliştirici konferansı Google I / O sırasında yapılacak. Tüm dünyayı etkileyen Coronavirüs nedeniyle bu tarihlerde herhangi bir değişiklik olup olmayacağı ise henüz bilinmiyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı