Mobil

Android Kullanıcılarının İnternet Geçmişi Risk Altında

Android kullanıcıları tarafından en çok indirilen uygulamaların başında gelen Clean Master, kullanıcılarının internet hareketlerini depoluyor. Android işletim sistemini tercih edenlerin yaşadığı güvenlik açığına bir yenisi daha eklendi. Clean Master 1 milyarı aşkın indirme oranına sahip ve bu kişilerin internet hareketleri risk altında.

Android ya da iPhone, telefona indirilen uygulamalar konusunda oldukça seçici davranmak gerektiğini gösteren bir olay daha meydana geldi. Google Play Store’un en popüler uygulamalarından biri olan Clean Master’ın, uygulamayı indiren kullanıcılarının internet hareketlerini adım adım kayıt altına aldığı ortaya çıktı. 

Clean Master Google Play Store’dan Kaldırıldı

Google, Şubat ayı ortalarında yaklaşık 600 uygulamayı Store’dan kaldırmıştı. Bu uygulamalar arasında pek çok kişi tarafından severek kullanılan Clean Master uygulaması da mevcuttu. Clean Master’ın kullanım amacı oldukça açık; telefonu virüslerden korumayı ve özel taramalar gerçekleştirerek güvenlik açıklarına karşı tetikte olmayı vaat ediyor fakat görünen o ki, uygulamanın kendisi büyük bir güvenlik açığı haline gelmiş olabilir. Clean Master Google Play Store’dan kaldırılmadan önce 1 milyarı aşan indirme sayısına sahipti ve bu da gösteriyor ki şu an bu uygulamayı milyonlarca kişi aktif olarak kullanıyor.

Çok Kullanılan Uygulama İnternet Geçmişinizi Paylaşıyor

Google konu hakkında sessizliğini korumaya devam ediyor ancak yapılan haberler Clean Master’ı indiren kullanıcıların internet hareketlerinin risk altında olduğunu ortaya çıkaran nitelikte. İddialara göre Clean Master, kullanıcılarının hangi internet sitelerine tıkladıklarına, arama motorları üzerinde ne aradıklarına ve hatta kullandıkları kablosuz erişim noktalarının adına varana dek tüm verileri kayıt altında tutmuş.

Clean Master Çinli Şirket Cheetah’a Ait

Clean Master Çinli bir şirket olan Cheetah’ya ait. Diğer Cheetah ürünleri olan CM Browser, CM Launcher ve Security Master da aynı şekilde risk teşkil eden uygulamalar arasında yer alıyor. Cheetah tarafından yapılan açıklama kullanıcılarının zararlı sitelere girmediklerinden emin olmak istediklerini, kullanıcı hareketlerini kayıt altına almalarının sebebinin tehlikede olup olmadıklarını analiz etmelerinden kaynaklandığını belirtse de bu açıklama Google’ı ikna etmemiş olacak ki uygulama hala Play Store’a geri gelmedi. 

Çok Kullanılan Uygulama İnternet Geçmişinizi Paylaşıyor

Clean Master daha önce de Google Play Store’dan kaldırılmıştı. Clean Master Dosya Yöneticisi uygulamasının başına gelen bu yasaklanma durumunun o zamanki sebebi reklam politikaları ihlali idi. Çinli şirket Cheetah, 2014’ten beri New York Borsası’nda işlem görüyor. Kaldırılma durumu düzelmediği takdirde şirketin büyük bir maddi kayıpla karşı karşıya kalacağı düşünülüyor

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı