Mobil

Android Telefonlar iPhone’a Göre 2 Kat Fazla Değer Kaybediyor

Android mi iPhone mu tartışması asla bitmeyecek fakat kimi veriler en azından ikinci el telefon pazarında hangi telefonu kullanmanın daha karlı olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Android, oldukça güçlü amiral gemilerine sahip fakat iPhone da çıktığı günden itibaren popülerliği bir an olsun yitirmedi. Bütün bunlar göz önüne alınarak yapılan analizler, iPhone telefonların, Android işletim sistemli telefonlara göre daha az değer kaybettiğini ortaya koyuyor.

Android telefonlar da, iPhone da her geçen gün daha yeni teknolojiler üzerinde çalışıp çıkardıkları akıllı telefonlarla teknoloji tutkunlarını büyülemeye devam ediyor. Daha iyi performans sağlayan teknik özelliklerle donatılmış akıllı telefonların fiyatları da elbette ki bu durumdan etkileniyor ve gitgide yükseliyor.

İkinci El Telefon Piyasası Çok Hareketli

Telefonlarını değiştirmek isteyen kullanıcılar da yüksek fiyatlar sebebiyle çareyi ellerindeki telefonları satıp yenisini almakta buluyor. Bu durum, ikinci el telefon pazarında büyük dalgalanmalara sebep oluyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, Android kullanıcıları bu durumdan zararlı çıkıyor çünkü telefonları iPhone telefonlara göre 2 kat daha fazla değer kaybediyor. 

Android Telefonlar iPhone’a Göre 2 Kat Fazla Değer Kaybediyor

E-ticaret sitesi Bankmycell tarafından yapılan araştırma Android sahiplerini üzen sonuçları ortaya koydu. 2019 yılı boyunca sayısı 300’ü aşan ikinci el telefonun satış fiyatlarını gözlemleyen e-ticaret sitesi şaşırtıcı veriler elde etti. Açıklanan rapora göre herhangi bir iPhone modeli bir yılda yalnızca %23,45 oranında değer kaybediyor. İkinci yılda ise bu rakam %45,46’ya yükseliyor. 

Android Telefonlar Hızla Değer Kaybediyor

Android telefonlarda ise durum çok daha farklı. Android telefonlar yalnızca 1 yılda iPhone’un iki yılda elde ettiği kayıp seviyesine gelebiliyor. Araştırma gösteriyor ki Android telefonlar 1 yılda %45.18’lik değer kaybına uğruyor. Bu oran ikinci yılda çok daha yükselerek %71.41’i buluyor. Üstelik değer kaybeden bu telefonlar orta segment telefonlar da değil, aksine 700 dolar ve üstü satış fiyatı bulunan Android amiral gemilerini ve ünlü iPhone modellerini kapsıyor.

350 dolar ve aşağısı fiyatta satılan Android cihazlarda ise 1 yıl içerisinde değerlerinin yarısını kaybediyor. Aralarında Samsung ve LG gibi dünya teknoloji devi markaların bulunuyor olması bile bu durumu değiştirmiyor ve ortaya ortalama %48,65’lik bir düşüş çıkıyor.

İkinci el satışı esnasında en çok değer kaybeden markalar sırasıyla %59 ile Motorola, % 56 ile LG, %51 ile Google ve %34 ile Samsung olarak belirlenmiş. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı