Mobil

Android Telefonlarda Dokunmatik Hassasiyetini Nasıl Arttırabilirim?

Akıllı telefonlarda zamanla dokunmatik hassasiyeti azalabiliyor. Çok kolay bir yöntemle bu sorunu ortadan kaldırmak mümkün. Android telefonlarda dokunmatik hassasiyetini nasıl arttırabilirim? Şiddetli bastığım halde algılamıyor? Hassasiyeti arttırmak batarya da etki yapar mı? Bu özel ayar için root yapılması gerekir mi? Bütün sorularınıza cevap olacak bu yazımızı sizler için derledik.

Android Telefonlarda Dokunmatik Hassasiyeti

Dokunmatik hassasiyeti azalan telefonları kullanmak resmen eziyet oluyor. Bastığında algılamama sorunu kullanıcı tarafından, telefondan soğuma sebebi sayılır. Özellikle akıllı telefonlarda oyun oynayanlar dokunmatik sorunu yaşıyorlar. Hızlı hareket isteyen oyunlarda dokunmatik hassasiyetinin az olması oyunun felaketle sonuçlanması anlamına geliyor. Kullanıcı bu sorunu telefonum bozuldu algıyla değiştirmek isteyebiliyor. Dokunmatiğin az algılaması durumunda sorun tespiti yapılması gerekiyor.

Zamanla Akıllı telefonların ekranları korumak amacıyla takılan bazı jelâtinler, dokunmatiğin algılamamasına da sebebiyet vermektedir. Bu sebepten dolayı dokunmatik az algılayabilir.

Ekranın temizliği de önemlidir. Yağlı nemli ekranda dokunmatik hassasiyeti oldukça azalır. Temiz bir bezle temizlenip tekrar denenmesi önerilir. Bu önemler alınmasına rağmen sorun devam ediyorsa, bu nedenlerden kaynaklanmıyor demektir. Android telefonlarda dokunmatik hassasiyetini nasıl arttırabilirim?

Akıllı telefonunuzun ayarlar bölümüne giriş yapın. Buradan dil ve giriş seçeneğine tıklayın. En alt kısma doğru ilerleyin. İşaretçi hızını kontrol edin. Genelde % 50 şekilde ayarlıdır. Eğer dokunmatiğin hassasiyetini arttırmak isterseniz %50 nin üstüne getirin. İstediğiniz hassasiyeti kendinize göre ayarlayın. Hassasiyeti düşürmek isterseniz %50 nin altına kaydırarak istediğiniz şekilde ayarlama yaparak kullanabilirsiniz.

iPhone Dokunmatik Ekran Hassasiyeti

Android telefonlarda yaşanan bu durum iPhone telefonlarda da yaşanabiliyor. Aynı şekilde ekran koruyucu kılıfları bu durumun başlıca sebepleri arasında yer alıyor. Android telefonlarda dokunmatik hassasiyetini nasıl arttırabilirim? Sorusunu iPhone için de açıklamasını getirelim.

İphone cihazlarda bu işlem için ayarlar kısmına girin. Buradan genel ayarları seçin. Erişebilirlik kısmından 3D Touch ayar yapabilirsiniz. Kaydırma çubuğunu ileri alarak hassasiyeti arttırabileceğiniz gibi azaltarak hassasiyeti azaltabilirsiniz. Bu yapılan ayarlar pil ömrünü azaltmaz. Dokunmatik hassasiyeti düşük olan telefonların pil süreleri daha da kısalır çünkü işlem süreleri artar.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı