Mobil

Android Telefonlarda Pil Ömrünü Nasıl Uzatırım?

Android telefonlarda pil ömrü uzatma bir takım önlem almalarla ve dikkatli kullanım ile mümkündür. İster Android olsun, ister iOS olsun, tüm telefonları dikkatli kullanmak gerekmektedir ve donanımsal açıdan pil konusuna dikkat edilmelidir. Çünkü piller patlayabilen ve sağlığı tehdit eden telefon parçasıdır.

Telefon bataryaları, lityum ve iyon içeriklidir ve bu nedenle yanlış kullanımlarda ve hatalı üretümlerde risk oluşturmaktadır. Risk oluşturma sebebi ise lityum ve iyon içerikli olduklarından, yüksek enerji sunmasıdır.

Pil Ömrü Uzatma Yolları

Telefon gibi telefonların pilinin de belli bir kullanım ömrü vardır. Kullanım ömrü biten telefon pilleri nedeniyle şarj etme süresi uzamakta ve bununla birlikte telefonun kullanım süresi azalmaktadır. Ya da pil ömrü tamamlandığı için telefon açılmamaktadır. Fakat android telefonlarda pil ömrü uzatma dikkatli ve özenli kullanım ile mümkündür. Başlıca pil ömrünü uzatma yolları şunlardır:

  • Telefonun şarjı bittiğinde şarja takın ve şarj tam kapasiteye ulaştığında telefonu şarjdan ayırın.
  • Başka telefonların şarj aletini kullanmayın.
  • Yan sanayi ürünü olan şarj aleti almayın.
  • Yan sanayi ürünü olan şarj kablosu almayın.
  • Telefonu şarja takmak için pilin tamamen bitmesini ve kapanmasını beklemeyin. Şarjın yüzde 10’un altına düşmesi ile telefonu şarja koyun.
  • Şarjı yüzde onun altına düşen telefonlarınızı kapatın ve birkaç dakika kapalı tutarak şarj edin.
  • Telefonun ayarlarından hızlı şarj özelliğini kapatın. Fakat bu yöntem ile şarj etme süresi uzamaktadır.
  • Telefon şarjda iken telefon konuşması yapmayın ya da telefonu hiç kullanmamaya özen gösterin.

Android Telefonlarda Pil Ömrü Uzatma ve Yüzde Sıfır Şarj

Android telefonlarda pil ömrü uzatma dikkatli kullanım ile mümkündür. Doğru bilinem en büyük yanlışlardan bir tanesi, telefonun şarjının tamamen bittikten sonra şarj edilmesidir. Bu bilgi tamamen yanlıştır. Çünkü akıllı, android bir telefonun yaklaşık olaral 400 kere yüzde sıfır şarjı görme sınırı bulunmaktadır ve bu sınıra yaklaşılması ile birlikte pilin performansı düşmektedir. Bu sebeple, telefonlar yüzde sıfır şarjı gördüğünde değil; yüzde onun altına düştüğünde şarja takılmalıdır. Bu kullanım şekli, telefonun ve pilin kullanım süresini uzatmaya yaramaktadır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı