Mobil

Android Telefonlarda Varsayılan Tarayıcı Ayarlama

Android Telefonlarda Varsayılan Tarayıcı Ayarlama Nasıl Yapılır?

İnternetin gelişiminin tarihine baktığımızda, neredeyse bilgisayarlar kadar eski ve bilgisayar teknolojisi kadar geçmişi olduğunu görmekteyiz. Aslında internetin bulunuşu, farklı bir amaç için tasarlanmış sistemlerin ortaya çıkardığı tesadüfler zincirinin tek bir halkası idi. Amerikan uzay dairesi (NASA) astronotları arasında iletişim ağı kurmak amacıyla bir sistem geliştiriyordu. Geliştirdiği bu sistem devasa uzaklıklar arasında istasyonların birbirleri ile bilgi alışverişi sağlamasına olanak sağlayan bir sistem olacaktı. İşte bu NASA, bu sistemi geliştirirken aslında farkında olmadan İnternet denilen sistemi geliştirdiğini fark etti. NASA’nın 1959’da ilk ay modülü için kullandığı yazılımları insanlara açmasıyla da birlikte görülüyor ki, NASA bilgisayar programlama dillerini çok önceden beri bilen ve kullanan bir kurum. Bu sebeple de internetin gelişmesine ön ayak olan NASA, farkında olmadan Dünya üzerinde büyük bir teknolojik yenilik getirdiğinin farkında bile değildi. Bu gelişim yıllar içerisinde çok farklı boyutlara kadar geldi.

İnternetin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan tarayıcılar, mobil telefonlarda bile artık moda halini almıştır. Bilgisayarlar üzerinden ilk çıkan tarayıcı olan İnternet Explorer ile birlikte gelişen internet yazılımları, kendileriyle beraber birçok tarayıcı yazılımının da doğmasına sebep olmuştur. İlk olarak Microsoft tekelini kırmak isteyen Mozilla Firefox’un ortaya çıkmasıyla tarayıcı sistemleri yeni bir boyuta geçmiş ve Google şirketinin çıkmasıyla piyasadaki rekabet çok hızlı bir biçimde gelişmeye başlamıştır. İşte sizlere bu makalemizde Android Telefonlarda Varsayılan Tarayıcı Ayarı Yapma konusunu anlatacağız. Mobil telefon teknolojisinin gelişmesiyle beraberde, internet hizmetleri cep telefonlarına girmiştir. Bu hizmetin cep telefonlarına girmesi tabii olarak mobil cep telefonu tarayıcıları sektörünün de önünü açmıştır. Artık normal bilgisayarların tamamında tarayıcılar mevcuttur ve tarayıcısı olmayan bilgisayar neredeyse yok gibidir. Aynı konu Android telefonlar içinde geçerlidir.

Android Telefonların Ayar Menüsünden Varsayılan Tarayıcı Seçimi

Birçok mobil telefon sistemlerinde Android Telefonlarda Varsayılan Tarayıcı Ayarı iki alandan yapılmaktadır. Bazı telefon modelleri bunu daha fazla seçenek ile yaptırıyor olsa da, genel olarak Android telefonlarda bu işlemler iki alanda olmaktadır. İlk Ayarlar menüsünden yapılmaktadır. Telefonunuzun ayarlar kısmına girdikten sonra, sistem ayarları bölümüne giriyorsunuz. Orada varsayılanlar sekmesi olacaktır. Bu sekmede telefonunuzun Varsayılan işlemler için otomatik olarak açtığı yazılımlar veya uygulamalar mevcuttur. SMS uygulaması, Telefon numaraları uygulaması gibi birçok uygulamanın telefonunuzda kayıtlı olduğunu göreceksiniz. Burada varsayılan tarayıcı seçeneğini gördüğünüzde, o seçenek üzerinden istediğiniz tarayıcıyı telefonunuza varsayılan olarak tanımlayabilirsiniz. Artık telefonunuzun varsayılan tarayıcısı, seçimini yaptığınız uygulamadır. Eğer uygulamayı kaldırırsanız varsayılan seçiminiz de iptal olacağından eski uygulama otomatik olarak atanacaktır.

Android Telefonların Uygulamalar Menüsünden Varsayılan Tarayıcı Seçimi

Android telefonların uygulama menüleri üzerinden de varsayılan seçimleri rahatlıkla yapılabilmektedir. Bunun için işlem oldukça basittir. Telefonunuzun uygulamalar bölümüne giriyorsunuz. Uygulamalar bölümüne girdikten sonra, sisteminizde kayıtlı tüm uygulamalar liste şeklinde önünüze gelecektir. Önünüze gelen bu uygulamalar, sisteminize sizin veya telefonunuzun otomatik olarak yüklediği uygulamalardır. Uygulamalara dair tüm veriler, boyutları ve yüklenme tarihleri dâhil tüm verileri orada görebilirsiniz. Uygulamalar genel olarak boyutlarına göre aşağıya doğru sıralanmaktadır. Bu sıralamada kullandığınız tarayıcıyı görebilirsiniz. Eğer Google Chrome kullanıyorsanız, boyutu itibarı ile en tepelerde görebilirsiniz. Uygulamanın üstüne tıkladığınızda, detaylı bir ekran karşınıza gelecektir. Bu ekranda uygulamanın türü, ortalama çalışma saati, bilgileri, harcadığı güç ve enerji gibi detayları görebilirsiniz. Orada alt kısımlarda varsayılan yap diye bir seçenek göreceksiniz. O seçeneğe tıkladığınız anda uygulamanız artık kendi telefonunuz için varsayılan olarak tanımlanmış olacaktır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı