Mobil

Apple, 2020 Model iPhone’larda Lightning Yuvasından Vazgeçmeyecek

Şu sıralar Apple ürünleriyle ilgili yayın yapan yabancı blog sitelerinde ABD’li teknoloji devinin tamamen yuvasız bir iPhone modelini tanıtacağına dair söylentiler yer alıyor. Şirket zaten uzunca bir süredir 3.5 mm kulaklık girişini iptal etmişti.

Yakın gelecekte Lightning şarj yuvasının da ortadan kaldırılarak hiçbir giriş yuvası olmayan bir iPhone modelinin tanıtılacak olması, akla pek uzak gelmiyor doğrusu. 

Lightning girişinden feragat etmek kolay değil

Fakat Apple müşterileri buna henüz hazır değil gibi. Nitekim Apple ekosistemine dair sızıntı kaynaklı haberleriyle bildiğimiz @choco_bit isimli Twitter kullanıcısı, Lightning girişi iptal edilmiş yeni iPhone’nun ancak 2021’de görücüye çıkacağını öne sürdü. Buna göre 2020 yılı içerisinde tanıtılacak yeni iPhone modellerinde Lightning yuvası yer almaya devam edecek.

Aynı paylaşımın devamında Apple’ın 2021 model iPhone’larda akıllı bağlantı (Smart connector) girişi kullanacağı bilgisi de yer aldı.

Bundan birkaç sene önce tanıtılan iPad Pro modeliyle hayatımıza giren bu bağlantı aracı, klavye ile iPad arasında veri akışı sağlıyordu. Mesela bir başka Apple ürünü olan Magic Keyboard klavyesini iPad’e bağlayabilmek bu minik yuva ile mümkündü.

Kablosuz şarjın olumsuz yanları çok

Üzerindeki tüm giriş yuvalarının iptal edilmesi halinde Apple, yeni model iPhone’ların sadece kablosuz şarj aletleriyle bataryalarını doldurabilmelerini sağlayacak. Bu teknoloji her ne kadar seneler içerisinde ilerleme kaydetmiş olsa da, halen daha bir şarj matına ihtiyaç duyuyor. 

Yani telefon masa gibi düz bir zemin üstünde, şarj matının üzerinde konumlanmak zorunda. Bunun dezavantajları ise çok. Mesela telefonu elinize aldığınız an şarj olmayı kesiyor. Oysa kablolu şarj aletlerinde böyle bir sorun yok. 

Dahası, kablosuz şarj dolum hızı kablolu şarj aletlerinin yanına yaklaşamayacak kadar yavaş. Fakat 2021 yılına daha çok var. Aradaki süre zarfında Apple yenilikçi bir çözüm ile karşımıza çıkabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı