Mobil

Apple iPhone İşlemcisiyle Yeni Bir İlke İmza Atacak!

Bilindiği gibi bir süre önce TSMC (Apple’ın işlemci üretim ortağı)  tarafından alındığı iddia edilen bilgilerin ayrıntıları belli oldu. Ayrıntılara göre Apple, yeni nesil 3 nm işlemci modelleri ile bir ilk için çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu işlemcilerin ilk olarak 2021 yılında görüleceği, fakat tam kapasiteli üretimlerinin 2022 yılına uzayacağı belirtiliyor. Bu işlemcinin Apple tarasımı olan A16 ismini taşıması bekleniyor.

Belirtilenlere göre hem 2022 iPhone hem de 2022 iPad modellerinde Apple A16 işlemci kullanılacak. 5 nm seviyesinden 3 nm işlemciye geçilmesi mobil işlemcilerin daha yüksek işlem gücü sunması ile birlikte daha verimli bir hale gelmesine katkı sağlayacak.

Ayrıca dün ortaya çıkan bilgilere göre Apple, iOS 14 macerasına başlarken iOS 13.5 güncellemesi için kritik bir karar aldı. 22 Haziran 2020 tarihinde düzenleneceği bilinen WWDC 2020 etkinliği heyecanlı bir bekleyişe neden oluyor. Apple, iOS 13.5 yazılımının imza yetkisini ortadan kaldırdı. Böyelece artık hiçbir kullanıcı iOS 13.5 sürümüne geri dönemeyecek. Bilindiği gibi Apple’ın bu politikasıyla iOS 13.4 konusunda da karşılaşılmıştı. Hatırlanacağı gibi koronavirüs nedeniyle maske kullanan kullanıcılar, yüz tanıma sistemi konusunda bazı problemler yaşamıştı. Apple, bu sorunun çözülmesi için bir çözüm üretmişti. Bu çözüm, iOS 13.5 ile birlikte gelmişti. Kısa bir süre önce piyasaya sürülen bu sürüm, maske takan bir kullanıcının yüzündeki maskeyi algılayabildiği gibi parola ekranına hızlı bir şekilde geçiş yapmayı sağlıyor.

Pek çok şirket gibi Apple da koronavirüs salgını ile yürütülen mücadeleye destek veriyor. Teknoloji devi Apple, ABD genelinde   Porto Riko ve elliden fazla eyaleti  kapsayan Apple Haritalar uygulamasına koronavirüs test sitelerini ekledi. Güncelleme de hastanelerin, kliniklerin,eczanelerin, acil bakım servislerinin, pratisyen hekimlerin yanında testlerin yapılabildiği özel koronavirüs test yerleri imkanı sağlıyor. Bununla birlikte Apple, insanların koronavirüs salgını sırasında şehirlerinde nasıl dolaştıklarına ilişkin verilere ücretsiz erişim fırsatı sunan ücretsiz erişim sağlayan Hareketlilik Trendleri internet sayfasını da güncelledi. Her gün yayınlanan raporlar ile birlikte kullanıcılar, ülkeler/bölgeler ve şehirlerdeki koronavirüs hareketlilik trendlerini görebiliyorlar.Ayrıca Apple 20 milyon maske  ve 1 milyon yüz koruyucu siperlik bağışında bulundu.

Koronavirüs ile mücadele kapsamında pek çok şirket çeşitli önlemler alıyor. Alınan önlemler doğrultusunda çeşitli kararlar ve uygulamalar ile her geçen gün farklı bir şirket yeni hamle de bulunuyor. Son olarak Apple ve Google da sağlık kuruluşlarına yardımcı olmak amacıyla, gizliliği ve güvenliği de önemseyerek Bluetooth kullanımı ile ilgili ortak bir çalışma içinde olduklarını duyurdu.

Google ve Apple devletlerin ve sağlık kuruşlarının koronavirüsün yayılmasını azaltmak ve engellemek konusundaki çalışmalarına destek olmak için güvenlik ve gizlilik hususunu ön planda tutarak Bluetooth teknolojisinin kullanımına imkan verecek çalışma için birlikte hareket ettiklerini açıkladı. Ön görülen tarihe bakıldığında Mayıs ayında Google ve Apple, kamu sağlığı yetkililerine ait uygulamalar ile birlikte Android ve iOS cihazlarına beraber kullanılabilirlik sağlayabilen uygulamalar yayınlayacağını açıkladı.. Bu resmi uygulamalar, uygulama mağazalarından indirilip kullanılabilecek.

Yapılan açıklamada; “Apple ve Google’daki herkes, dünyanın en acil sorunlarından birini çözmek adına birlikte çalışmak için daha önemli bir an olmadığına inanıyor. Geliştiriciler, hükümetler ve kamu sağlığı yetkilileri ile yakın işbirliği yoluyla, dünyadaki ülkelerin koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmasına ve günlük yaşama geri dönüşü hızlandırmasına yardımcı olmak için teknolojinin gücünden yararlanmayı umuyoruz.”şeklinde ifade edildi.

Son günlerde adından gizlenen Apple Ring ile söz ettiren Apple, koronavirüs desteğine de hız kesmeden devam ediyor.Genel olarak aldığı patentlerle dikkat çeken Apple şimdi de yeni patenti ile dikkat çekiyor. Apple Ring ile el hareketi ile cihaza bağlanılabilecek. Böylece yüzük örneğin Apple TV ile eşleştirilebilecek. Patent öncesinde  cihazın bazı biyometrik sensörle gelebileceği ve Siri bağlantısı ile küçük bir dokunmatik ekran sunabileceği ortaya çıkmıştı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı