Mobil

Apple Katlanabilir Ekran Sorununu Çözdü

Apple patentini aldığı yeni teknolojiyle son dönemlerin en çok konuşulan yeniliği olan katlanabilir telefon sorunu için çözüm üretti. Katlanan ekranların zarar görmesi veya katlandığı noktada buruşmaların meydana gelmesi kullanıcılar tarafından en çok eleştirilen sorunların başında geliyor.

Katlanabilir telefon geleceğin teknolojisi haline mi gelecek yoksa yalnızca bir süre boyunca denenip tamamen terk mi edilecek henüz bilinmese de pek çok marka katlanabilir ekran teknolojisi üzerine çalışarak yeni katlanır telefon modellerini piyasaya sunuyor. Bunlardan biri de Apple olacak gibi görünüyor. Daha önce de katlanabilir ekran patenti aldığını duyurduğumuz Apple’ın patent detayları paylaşıldı. Katlanabilir telefon üreten firmalardan ders çıkarmışa benzeyen Apple, yepyeni bir yöntemle bu sorunun üstesinden gelmeye hazırlanıyor.

Katlanabilir ekranlarda meydana helen buruşma kullanıcılardan büyük tepki çekmiş ve telefon kullanışsız bulunmuştu. Apple tarafından üretilen çözüm ise hareketli kanatları olan bir menteşe düzeneğinden geçiyor.

Hareketli kanatlar cihaz açıldığında genişleyip cihaz kapanırken geri çekilerek cihazın boşluğuna göre hareket edecek. Böylece Samsung katlanır telefon ve diğer akıllı telefon üreticilerinin karşı karşıya kaldığı problem yaşanmayacak.

İlk katlanabilir ekranlı telefon Samsung tarafından üretilmişti: Galaxy Fold. Ardı arkası kesilmeyen negatif yorumlar neticesinde cihazın piyasaya çıkış tarihini bir süre daha ertelemek zorunda kalan Samsung, telefon üzerinde birtakım yenilikler denemiş olmasına rağmen yaşanan katlanma sorununu tam olarak giderememişti. Bunun üstüne ekranın oldukça hassas olduğu ve kullanılırken çok dikkatli olunması gerektiğine dair bir Galaxy Fold kullanım videosu yayınlayan Samsung, yine de umut ettiği olumlu geri dönüşleri alamamış, tüketiciler tarafından topa tutulmaya devam etmişti. Samsung Fold 2 ile bu sorunların giderileceği belirtilse de henüz kesinleşen bir şey yok.

Apple katlanabilir telefon hakkında henüz resmi bir açıklamada bulunmasa da aldığı patent bu konu üzerinde çalışmaya başladığı ve hatta oldukça ilerlediği yönünde önemli bir kanıt olarak görünüyor. Apple hayranları çıkarılan telefonun bir döneme damga vuracak kadar iddialı olacağını düşünse de, çoğu kullanıcı önce sonucu ve test videolarını izleyip ondan sonra karar vermenin daha yerinde olacağı konusunda hemfikir. Sonuçta katlanabilir ekranlı akıllı telefonlar hayatımızda oldukça yeni ve henüz akıllı telefon kullanıcılarını katlanabilir telefon almak için heyecanlandıracak boyutta bir iş piyasaya sunulmadı denebilir. Eğer Iphone gerçekten Samsung’un ve diğer telefon üreticilerinin karşı karşıya kaldığı sorunları çözebilirse, piyasaya damgasını vurabilir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı