Mobil

Apple’dan, iPhone Logosu İçin Lazer Tabanlı Yeni Yöntem!

Apple’dan dikkat çeken bir adım daha geliyor. Apple; iPhone’lardaki logosunu yeni bir lazer tabanlı yöntemle oluşturmak için bir patent başvurusunda bulundu. Bu yöntemle logo, çok katmanlı bir şekilde oluşturulacak ve mavi, yeşil, sarı gibi farklı renkleri içeriğinde bulunduracak. Apple’ın, lazer işlemini daha da geliştirmek istemesi halinde arka yüzeyin tamamının,  bazı Huawei ve Samsung telefonlar gibi renk değiştiren bir görünüme sahip olabileceği ön görülüyor.

Patentte belirtilenlerden yola çıkarak  yeni lazer yöntemiyle birlikte çok katmanlı logonun, cihazın içine işleneceği tahmin ediliyor. Detaylı olarak anlaşılamasa da farklı optik özellikleresahip iki ayrı katman olacağı düşünülüyor. Böylece simge farklı bir görünüşe sahip olacak. Patentin siyah beyaz olması değiştirilebilir renklerin görselleştirilmesinin mümkün olmadığını ortaya koyuyor. Simgenin renkleri, çok katmanlı yapı ve çok katmanlı yapının çeşitli katmanları bir renk modeli kullanılarak karakterize edilebilecek. Renk aralığının ise; kırmızı, mavi, sarı, yeşil, mor ve diğer renklerini içereceği belirtiliyor.

Bilindiği gibi bir süre önce TSMC (Apple’ın işlemci üretim ortağı)  tarafından alındığı iddia edilen bilgilerin ayrıntıları belli oldu. Ayrıntılara göre Apple, yeni nesil 3 nm işlemci modelleri ile bir ilk için çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu işlemcilerin ilk olarak 2021 yılında görüleceği, fakat tam kapasiteli üretimlerinin 2022 yılına uzayacağı belirtiliyor. Bu işlemcinin Apple tarasımı olan A16 ismini taşıması bekleniyor. Belirtilenlere göre hem 2022 iPhone hem de 2022 iPad modellerinde Apple A16 işlemci kullanılacak. 5 nm seviyesinden 3 nm işlemciye geçilmesi mobil işlemcilerin daha yüksek işlem gücü sunması ile birlikte daha verimli bir hale gelmesine katkı sağlayacak.

Ayrıca geçtiğimiz gün ortaya çıkan bilgilere göre Apple, iOS 14 macerasına başlarken iOS 13.5 güncellemesi için kritik bir karar aldı. 22 Haziran 2020 tarihinde düzenleneceği bilinen WWDC 2020 etkinliği heyecanlı bir bekleyişe neden oluyor. Apple, iOS 13.5 yazılımının imza yetkisini ortadan kaldırdı. Böyelece artık hiçbir kullanıcı iOS 13.5 sürümüne geri dönemeyecek. Bilindiği gibi Apple’ın bu politikasıyla iOS 13.4 konusunda da karşılaşılmıştı. Hatırlanacağı gibi koronavirüs nedeniyle maske kullanan kullanıcılar, yüz tanıma sistemi konusunda bazı problemler yaşamıştı. Apple, bu sorunun çözülmesi için bir çözüm üretmişti. Bu çözüm, iOS 13.5 ile birlikte gelmişti. Kısa bir süre önce piyasaya sürülen bu sürüm, maske takan bir kullanıcının yüzündeki maskeyi algılayabildiği gibi parola ekranına hızlı bir şekilde geçiş yapmayı sağlıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı