Mobil

Corona Virüsü Akıllı Telefonlardan da Bulaşıyor

Corona Virüsü tüm dünyanın bir numaralı gündem maddelerinden birini oluşturuyor. Hızla yayılan virüs sebebiyle enfekte olan kişi sayısında yaşanan büyük artış, pek çok soru işaretini de beraberinde getiriyor. Bunlardan en önemlisi Corona Virüsü’nün nasıl bulaştığı ve telefonların bunda etkili olup olmadığı.

Corona Virüsü yüksek bulaşıcılık oranıyla tüm dünyayı tehdit etmeye devam ederken, virüsün bulaşabildiği yeni bir yol daha keşfedildi. İngiliz uzmanlar tarafından yapılan uyarıda akıllı telefonların Corona Virüsü yayabildiği bildirildi.

Corona Virüsü Akıllı Telefonlardan da Bulaşıyor

Akıllı Telefon Ekranları Corona Virüsü Yayabilir

Çin’in Wuhan bölgesinde ortaya çıkan ve tespit edildiği günden itibaren sayısı 60’ı aşan ülkede 90.000’den fazla kişiye bulaşan Corona Virüsü hakkında her geçen gün daha da şaşırtıcı gelişmeler yaşanıyor. Corona Virüsü belirtileri ve korunma yolları başta olmak üzere pek çok konu hakkında açıklama yapan uzmanlar, şimdi de şok eden bir bilgi paylaştı. Günlük hayatımızın vazgeçilmezi olan akıllı telefonlar, Corona Virüsü yayıyor olabilir.

Yapılan açıklamalar gösteriyor ki telefonlar düzenli olarak dezenfekte edilmediği takdirde oldukça tehlikeli olabiliyor. Akıllı telefonların cam ekran yüzeyi üzerinde virüslerin barınabilmesi için elverişli bir ortam oluşturuyor. Corona Virüsü’nün canlı olmayan yüzeyler üzerinde 9 güne kadar hayatta kalabildiğine dair kimi araştırmalar mevcuttu. Bu sebeple telefonları düzenli olarak dezenfekte etmenin ne kadar gerekli olduğu ortaya çıkıyor.

Corona Virüsü Akıllı Telefonlardan da Bulaşıyor

Akıllı Telefonları Dezenfekte Etmek Gerekiyor

İngiliz uzmanlar yaptıkları açıklamada akıllı telefon kullanıcılarının günde en az iki defa olmak üzere telefonlarını dezenfekte etmeleri gerektiğini bildirdi. Gün içerisinde devamlı farklı yüzeylerle temas halinde olan ellerimizi ne kadar yıkarsak yıkayalım, telefon üzerindeki bakteri ve virüsler ellerimize yine bulaşabiliyor. Bütün bunlar göz önüne alındığında akıllı telefonların uygun maddeler eşliğinde dezenfekte edilmesi, virüse karşı alınabilecek koruyucu önlemler arasında yer alıyor. 

Corona Virüsü’nden Korunma Yolları

Corona Virüsü’nden korunmanın en etkili yolunun elleri sık sık ve uzun süreli yıkamaktan geçtiğini belirten uzmanlar, ellerin en az 20 saniye boyunca bol su ve sabun ile yıkanması gerektiğini savunuyor. Yıkanmayan ellerle ağız, burun ve göz bölgelerine temastan kaçınılması da Corona Virüsü ile savaşırken en dikkat edilmesi gereken noktalardan birini oluşturuyor. Kullanılan sabunun antibakteriyel olup olmaması gerektiğine dair bir ayrım yok çünkü her türlü sabun çeşidi virüsün yapısını bozmaya yetiyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı