Mobil

Dahi Ceo Çocukların da Kodlama Yapmasını Sağlayan Bir Oyun Geliştirdi!

Dahi CEO Samaria Mehta diğer çocuklar gibi her türlü etkinliği yapıyor ama onu diğer yaşıtlarından ayıran bir özelliği var ki o da CEOunvanının olmasıdır.

Dahi CeoSamaria Mehta, henüz yedi yaşındayken CoderBunnyz adında kodlama ilkelerini öğreten bir tahta oyunu geliştirdi. Bundan tam iki yıl sonra da CoderMind adlı ürününü piyasaya sürdü. Bu ürün dünyanın ilk yapay zekâ tahta oyunu olarak bilinmektedir. Kendi kurdukları şirketin hem kurucusu hem de yöneticisi olan Mehta, oyunlar satarken dünyaca ünlü Walmart ve Facebook gibi şirketler ile anlaşmalar yapıp, ortaklıklar kurmaktadır.1 milyar çocuk Can Kanunu projesinin kurucusu da olan genç CEO, 2030 yılına kadar 1 milyar çocuğa kod yazdırmayı hedeflemektedir. Hedeflerinin çok yüksek olduğunu bir röportajda söyleyen Mehta, sıradan bir kimse olduğunu belirtmiştir. Google, Microsoft ve Intel gibi dünyaca ünlü şirketlerin 150’den fazla olan kodlama merkezlerinde bulunarak çocuklara kodlama alanında öncülük yapmıştır. Bunun yanında 50’den fazla konferanslara katılan Mehta, dünyanın en büyük telefon fuarı olarak kabul edilen mobile World Congress’de bulunmuştur.

Kutu oyunu olarak bilinen ve çocuklara nasıl kodlama yapılacağını öğreten CoderBunnyz ’den iyi bir kazanç sağlayan genç CEO, Intel’de mühendis olan babasının yardımını da almıştır. KüçükCEO,  çocuklara kodlamayı öğretebilmek için oyundan yararlanıyor. Bu öğretim yılının başında 106 tane okulun çocuklara kodlamayı öğretmek için bu oyunu kullandığı bilinmektedir. Bu oyun sayesinde oldukça iyi satışlar yakalayan genç mucit, onun arkasından yapay zekâyı kullanarak nasıl kod yazılabileceğini gösteren CoderMindz programını piyasaya sürdü. Bu oyunun geliştirilmesinde Mehta’ya 6 yaşında olan küçük kardeşi de yardım etmiştir. Bu oyun sayesinde çocuklar zekâ modelini test etme, bunları uygulayarak öğrenme ve sonuç çıkarma gibi temel ilkeleri öğrenmektedir.

Hem oyunlarını tanıtmak hem de onların nasıl uygulandığını göstermek için dahi CEO SamariaMehta,birçok oyun atölyesine davet edildi. Buna örnek olarak Silikon Vadisi’ni verebiliriz. Sırf bu yerde 60’tan fazla düzenlenen etkinliklere katılarak 2000 den fazla çocuk ile bir araya gelmiştir. Google şirketinden ileri de kendileri ile çalışmaları için teklif alan Mehta, bunun hakkında kesin bir şey söylemediğini ama kariyerine girişimci olarak devam etmek istediğini bildirmiştir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı