Mobil

Devlet Memurlarına Tiktok Yasağı

Daha önce de tartışmalara konu olan Tiktok uygulamasına bir yasak da ABD’den geldi. Kullanıcıların kısa videoların çekip paylaşması için oluşturulan uygulama dünyanın birçok yerinde farklı video konseptlerinde kullanılıyor.

Türkiye’de gençlerden yaşlılara kadar büyük bir kitle tarafından kullanılan TikTok uygulaması daha önce eleştirilere hedef olmuştu. Her sosyal medya platformu gibi doğru kullanıldığında hiçbir sorun teşkil etmeyen uygulama kimi zaman amacının dışında çekilen videolar ile gündeme gelirken kimi zaman da kitlesi itibari ile önemli duyuruların yapıldığı bir platform olarak kullanıldı. Geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü’nün de TikTok hesabı açmasıyla Corona Virüsü’ne dair bilgilerin buradan paylaşılması uygulamanın resmi kurumlar tarafından da takip edilmesini sağlamıştı. Ancak Tİktok uygulaması hakkında ortaya atılan iddialar

TikTok ABD’yi Rahatsız Etti

Çinli firma ByteDance ait olan TikTok uygulaması 2016 yılında Çin’de Douyin adıyla kullanıma başladı. 2017 yılında dünyaya yayılmaya başlayan uygulama TikTok olarak diğer ülkelerde popülarite kazandı. Uygulamanın Çin kaynaklı oluşu ve bu kadar yaygın kullanılması ABD’li senatörleri rahatsız etti. Amerikan halkının uygulamaya olan ilgisi ABD’li yetkililerin de dikkatini TikTok uygulamasına çekti. Uygulama hakkında yaptıkları analizleri paylaşan yetkililer siber güvenlik için tedbirler alınması gerektiğini vurgulayarak yasal yollarla rahatsızlıklarını dile getirdi.

Amerikalı Memurlara Tiktok Yasağı

ABD’li yetkililer Çarşamba günü TikTok uygulamasının kamusal verilere ulaşabileceği endişesiyle ABD’li devlet memurları tarafından kullanımın yasaklaması yönünde teklifte bulundu.  Teklif sonrası konuşan Senatör Josh Hawley TikTok uygulamasının tüm devlete ait cihazlarda yasaklanması gerektiğini bunun Amerikan halkı için güvenlik riski taşıdığını belirtti.

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) siber güvenliğinden sorumlu Clyde Wallace Tiktok uygulamasının  Amerikan halkı tarafından tahmin edilemeyen riskler taşıdığını ve Çin’e sızdırılabilecek olan bilgilerin birçok amaç için kullanılabileceğini belirtti.

Wallace açıklamasında uygulamanın biyometri, konum bilgileri ve banka bilgileri gibi kişisel bilgilere ulaşması durumunda büyük riskleri beraberinde gertireceğini belirtti. Devlete ait bilgilerin ele geçirilmesinden endişelenen yetkiler uygulamanın ABD ‘nin güvenliği için yakın zamanda tehlike oluşturabileceğini bu nedenle de bir an önce devlete ait telefonlardan silinmesinin gerekliliğini bildirdi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı