Mobil

En Gizli ve Güvenli İletişimin UYgulaması Nedir?

Whatsapp, sms veya e-mail, konuşmalarınızın gerçekten gizli kalmasını isteseydiniz sizin için en güvenli seçenek hangisi olurdu?

Sohbet ve iletişimi sağladığımız platformlarda çeşitli seviyelerde gizlilik ve koruma dereceleri var olduğu gibi bu konuda alabileceğimiz önlemler de mevcuttur.

Intercept web sitesi bilgi güvenlik müdürü Micah Lee’nin dediğine göre e-maillerimiz en kolay gözetlenebilen iletişim araçlarımızdan birisiymiş. Google’ın Gmail’i, Microsoft’un ücretsiz sürümü olan Outlook’u veya Yahoo Mail gibi popüler web programları vasıtasıyla gönderilen ne devlete ne de kurumlara ait e-postalarda şifreleme yapılmıyormuş.

Bu konuda başlangıç olarak İsveç tabanlı Proton ve üyelik karşılığında Microsoft’un sunduğu şifreleme özelliği gibi e-postalarımızı şifreleyecek birkaç seçenek vardır fakat bunların yanı sıra yapılmaması gereken şeylerden biri olarak özellikle şirket içi aygıtların kullanılmaması gerektiği belirtilmiştir çünkü birçok kurum aygıtların ekran görüntüsünü alan casus yazılımlar kullanmaktadır. Bu nedenle güvenli bir iletişim istiyorsanız sadece kendi telefonunuzu veya iletişim için hangi yolu tercih ediyorsanız onu kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Eğer bir Samsung’cuysanız Android için Messagers uygulamasını indirerek veri şifreleme özelliğini kullanabiliriz. Yalnız şu bilinmeli ki şifrelenen verinin şifresinin çözülmesi yine aynı aygıt üzerinde yapılabilmektedir yani bu da şifrelediğiniz veriyi herhangi bir başka yerde okuma imkanınız yok demektir.

Buna ek olarak kanun yaptırımlarıyla veya USB kullanarak şifrelenmemiş verilerinizi almaya çalışan devlet gibi dış güçlere karşı koruma sağlayan bir iPhone özelliği de mevcuttur. Bunun için Ayarlarda Touch ID&Passcode’a gidip USB Accessories için aşağı kaydırarak off konumuna getirebilirsiniz böylece telefonunuzu korumuş olursunuz.

Peki klasik sms’lerde durum nedir?

Klasik sms ile kurduğumuz iletişimde ise Apple yetkililerine göre kod çözme işlemi olmadan öyle kolayca verilerimiz okunamamaktadır çünkü iPhone kullanıcısı iki faktörlü kimlik doğrulama oturumunu seçtiği sürece iCloud servisinde depolanan smsler şifrelenecektir. Smslerin bu şekilde şifrelenmesi, Android kullanıcıları için geçerli bir durum değildir. Android kulanıcısı ise bu konuda mesajları harici karta yedekleyerek manuel olarak şifreleme imkanına sahiptir.

Şifreli sohbet uygulamaları

Şimdilerde en popüler güvenli yazma ve konuşma uygulamaları, Signal, Wire, Rakuten Viber ve Whatsapp’tır. Evet Whatsapp, şu Facebook’un sahibi olduğu ve birçok kez güvenlik ihlalinden ötürü özür dilemek durumunda kalan Whatsapp’tan bahsediyoruz.

Whatsapp, Dünyadaki en popüler sohbet programı olarak bir milyonun üzerinde kullanıcısı vardır ve yüksek muhtemel iletişeceğiniz kişinin de kullanıyor olduğu uygulamadır. Whatsapp web sitesinde mesajların nasıl şifrelendiği ve kurumlar tarafından okunmadığı konusunda anlaşma yapılmaktadır fakat ayrıca şunu da belirtelim ki metadata denilen verileriniz Facebook’un elindedir ve buradan istenirse kiminle ve ne zaman konuştuğunuz belirlenebilmektedir.

Peki ya diğer popüler olanlar

Signal uygulaması, Facebook mantalitesinde çalışmayıp en güvenli iletişim uygulaması olma yolunda ilerlediği düşünülmektedir. Şirketin dediğine göre Signal, mesaj ve çağrıların her birini sürekli olarak şifreleyerek iletişiminizi güvende tutmak için geliştirilmiştir. Ne mesajlarımız ne de çağrılarımız uygulama sahipleri tarafından görülemediği gibi hiç kimse de onlara ulaşamamaktadır. Ayrıca bu hizmeti sunabilmek için herhangi bir reklam almadıklarını belirten Signal, muhtemelen bu uygulamanın sunduğu özelliklerden faydalanan kullanıcılar tarafından geldiğini düşündüğümüz, hibe ve bağışlarla sundukları hizmeti sürekli kıldıklarını söylüyorlar.

Signal uygulaması hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler için de ‘’buraya’’ linkini bırakıyoruz.

Bir diğer uygulama olan Wire ise Almanya kökenli olup aylık $6.50 ücret karşılığında en güçlü güvenliği sunmayı vaat ediyor ve ayrıca tek bir uygulama aboneliği ile tüm cihazlarınızda hizmetten yararlanabilme imkanı sunmaktadırlar her bir telefon veya kullandığınız araç için ayrı ayrı abonelik gerektirmiyor ve Wire hakkında daha ayrıntılı bilgi için ise ‘’buraya’’ tıklayabilirsiniz.

Rakuten Viber da Japon yapımı bir uygulamadır. Bu uygulamanın çalışma mantığı ise kısaca şöyle anlatabiliriz. ‘’Gönderdiğimiz mesaj okunduktan sonra Viber sohbetten siliniyor ve kullanıcısına sohbetin otomatik olarak imha edileceği zamanı ayarlama imkanı sunuyor.

Rakuten Viber hakkında daha kapsamlı bilgi için ‘’buraya’’ yavaşça tek tık atmanız yeterlidir.

Tüm bunların yanında tanıdık bildik Facebook Mesengers’a gelirsek mesajlar varsayılan olarak ya da diğer bir değişle otomatik olarak şifrelenmiyor fakat bu hiç şifrelenemiyor anlamına gelmiyor. Facebook’un ‘’Secret Conversation’’ yani öz Türkçesi ‘’Gizli Görüşme ya da Sohbet’’ olan özelliği ile özel görüşmeler için geliştirdiği bir alan vardır. Bunun için iPhone’larda ekranın sağ üst kısmındaki ‘’Secret’’ yani ‘’Gizli’’ ifadesine tıklamalı ya da Android’lerde yine ekranın aynı yerindeki kilit ikonunu aktifleştirmelisiniz.

Teknolojinin sunduğu imkanlar bir yana mahremiyetinizin konuştuğunuz insana da bağlı olduğu olayın diğer bir yönüdür. Sonuçta şifreli bir konuşma yapmış olsanız da alınan tüm bu önlemlere rağmen çekilecek bir ekran görüntüsünün herkesle paylaşılması tüm olayın büyüsünü bozabilecek etkidedir. Yine de teknolojinin bize böyle güzel imkanlarla gelmesi günün birinde hayatın her alanında konfor seviyemizin artmasına sebep olabileceğini de biliyoruz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı