Mobil

En Güvenli Mobil İşletim Sistemi Hangisi?

Günümüzde yapılan araştırmalar, siber saldırıların akıllı cihazlardaki mobil işletim istemi üzerine yoğunlaştığını kanıtlamakta. Bunun en büyük nedeni ise cebimizde taşıdığımız PC’lerin içerisinde bulunan kişisel verilerimiz. Peki, bilgilerimizi gerçekten koruyabilen bir işletim sistemine sahip miyiz? Cüzdanlarımızı bile emanet ettiğimiz ve ödemelerimizi yaptığımız sistemler güvenli mi?

Android Hâkimiyeti Pazarda Göze Çarpmakta

Mobil cihaz kullanıcıları için bugün üç seçenek bulunmakta. Bunlarda biri olan Android, kullanıcı kitlesi bakımından iOS ve Windows Phone’un önünde görünmekte. 2014 yılına kadar pazar payını artırmayı başaran işletim sistemi, 2015 yılından sonra yaşadığı güvenlik sorunları nedeniyle Apple’ın iOS sisteminden biraz daha az gelişme gösterdi ve pazar payı nispeten gerilemek zorunda kaldı.

Android işletim sistemini etkileyen açığın ismi StageFright. Bu açık sayesinde siber korsanlar, cihaza gönderdikleri bir MMS ile cihazı hackleyebilmekte ve kişisel bilgilere ulaşabilmekte. Şirketin açığı kapatma konusunda yavaş davranması, güvenilirliğinin sorgulanmasına yol açtı. Eğer Android bir cihaz kullanıyorsanız, mesajları otomatik alma seçeneğini engellemenizi önermekteyiz.

iOS Nispeten Daha Güvenli

Android sistemine göre iOS elbette daha güvenli. Bunun en büyük nedeni iOS’un kapalı kaynaklı hizmet vermesidir. Ayrıca dâhili şifreleme özelliği sayesinde iPhone, güvenlik konusunda kendisiyle rekabetin zor olduğunu göstermektedir. Ancak WeChat üzerinden yapılan saldırı ile gündeme gelen sistem, iOS’un da açıklarının bulunduğunu kanıtlamıştır. iPhone kullanan bazı ünlülerin kendi galerilerindeki özel içeriklerin medyaya yansıması, işletim sisteminin sorgulanmasına neden olmuştur.

Ayrıca FBI ile Apple arasında yaşanan gerginliğin sonucu iOS sisteminin de kırılabileceğini göstermiş oldu. Bir suçluya ait telefonun açılmasını isteyen FBI’ya şirketten ret yanıtının gelmesiyle başlayan süreç, telefonun açılmasıyla son bulmuştu. Bu da iOS işletim sisteminin güvenilirliğinin sorgulanmasına neden olmuştu.

Kaspersky’ın Favorisi Şaşırttı

Dünya üzerindeki en ünlü güvenlik araştırma şirketlerinden olan Kaspersky, en güvenli mobil işletim sistemi konusunda gerçekten şaşırttı. Kaspersky kurucu başkanı Eugene Kaspersky, kendileri açısından en güvenli sistemin Windows Phone olduğunu açıkladı. Diğer sistemlerin kullanıcı sayılarının fazlalığı nedeniyle çok fazla saldırıya maruz kaldığını ifade eden Eugene, Windows işletim sistemini ‘şimdiye kadar fazlasıyla temiz’ şeklinde yorumladı.

Kaspersky tarafından ‘en güvenli’ bulunan Windows Uygulama Mağazası, microsoft tarafından devamlı gözetim altında bulunmakta. Uygulama indirmek için oldukça dikkat eden firma, kullanıcılarını resmi kanalları kullanmak zorunda bırakmakta. Ayrıca uygulamaların birbiri ile irtibatının olmaması, birindeki açığın diğerini etkilemesini imkânsız hale getirmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı