Mobil

Facebook, Gündeme Dair Tahminlerin Paylaşılacağı Uygulamayı Test Ediyor!

Son günlerde adından yeni özellikler ve güncellemeler ile söz ettiren Facebook, Forecast (Tahmin) adlı uygulamasını test etmeye başladı. Söz konusu uygulamayla kullanıcılar, gündem ile ilgili tahminler yapabilecek, sorular sorabilecek ve tartışmalara katılabilecek. Uygulama şu an kullanıcıların davetle katılabildikleri bir beta aşamasında. Tahminler ve ilgili tartışmalar, Forecast web sitesinde herkesin erişimine açık olacak ve kullanıcılar tarafından paylaşılabilecek. Tahmin ve soruların, Forecast ekibi tarafından Facebook’un Topluluk Standart’larına göre incelendiği belirtildi. Böylece Forecast, nefret söylemi, şiddet, ırkçılık ve cinsiyetçilik gibi olumsuz davranışların önüne geçerek güvenilir bir platform olmayı amaçlıyor. Betaya katılmak isteyenler, Forecast Beta Testers adlı Facebook grubuna katılım isteği gönderdikten sonra, uygulamayı iOS mağazasından indirerek davetiye bekleyecekler.

Ayrıca ABD Başkanı Donald Trump’ın George Floyd eylemlerinden sorumlu tuttuğu Antifa’ya karşı başlattığı kampanyanın Nazi sembollü reklamları Facebook tarafından kaldırıldı. Facebook, reklamların organize nefrete karşı olan Facebook politikalarını ihlal ettiği için kaldırıldığını belirtti. Trump’ın başlattığı Antifa karşıtı imza kampanyasının reklamının kaldırılmasına, reklamda yer alan kırmızı ters üçgenin sebep olduğu belirtildi. 

Söz konusu reklamda görülen ters kırmızı üçgen, Nazilerin toplama kamplarında kullandığı bir semboldü. Naziler, bu ters kırmızı üçgeni, toplama kamplarında yer alan komünistleri ve yahudilere yardım edenleri işaretlemek için kullanıyorlardı. Trump’ın reklamındaki sembolle ilgili açıklama yapan Anti-Karalama Birliği (ADL), sembolün “Nazi rejimi tarafından toplama kamplarındaki siyasi mahkumları sınıflandırmak için kullandığı ile neredeyse aynı şekil olduğunu” belirtti. Facebook sözcüsü Andy Stone, “Bu yayınları ve reklamları örgütlü nefrete karşı politikamızı ihlal ettiği için kaldırdık. Politikamız, siyasi mahkumları kınayan veya tartışan bağlam olmadan tanımlamak için yasaklanmış bir nefret grubunun sembolünün kullanılmasını yasaklar” dedi.

Ayrıca en popüler uygulamalar arasında yer alan Facebook ve Instagram, hikayelerle ilgili yeni bir özellik ekledi. Instagram ve Facebook kullanıcıları artık hikayelerin arasında tanıyor olabileceği kişileri de görebilecek. Bir süre önce hikayelerin ardından reklamlar çıkmaya başlamıştı. Şimdi ise kullanıcıların tanıyor olabileceği kişilerin gösterileceği belirtildi. Tanıyor olabileceğiniz kişiler sekmesi, pek çok Facebook kullanıcısının tanıdığı insanlarla bağlantı kurmasını hızlandıracak fakat bu özelliğin sıklıkla görünecek olmasının eleştirilere sebep olabileceği düşünülüyor. Facebook için yeni gelen güncellemenin Instagram için de geçerli olduğu belirtiliyor.

Öte yandan bilindiği gibi geçtiğimiz hafta Amerika Birleşik Devletleri’nde bir polis George Floyd isimli vatandaşı öldürdü. Bu olayın ardından tüm dünyada Black Lives Matter hareketi başladı. Bu hareket ile birlikte birçok teknoloji şirketi de siyahi vatandaşlar için politikalarını yeniden gözden geçirmeye karar verdi. Bu şirketlerden biri olan Instagram’ın CEO’su Adam Mosseri, dün yaptığı  paylaşımla Instagram algoritması ve politikası için harekete geçildiğini belirtti.

Instagram CEO’su Adam Mosseri, yaptığı paylaşımda şirketin dört alana odaklanacağını belirtti. Bu alanlar; taciz, hesap doğrulama, içerik dağıtımı ve algoritmik önyargı olacak. Instagram ayrıca algoritmalarının bilinçaltı önyargıya neden olup olmadığını da inceleyecek. Siyahi vatandaşların platformda karşılaştığı güvenlik sorunlu da gözden geçirilecek.Mosseri  Instagram’da temsil edilmeyen diğer gruplara daha iyi hizmet vermenin yollarını DA aradıklarını belirtti.

Bilindiği gibi instagram gizlilik konusuna oldukça önem veriyor. Bu anlamda yeni hamleler yapmaya devam ediyor. Belirtilenlere göre Instagram paylaşımları ile ilgili ciddi bir çalışma yapılıyor. Instagram, kullanıcıların fotoğraf ve videolarının farklı platformlarda izinsiz paylaşılmasını istemiyor. Yeni Instagram özelliğinin de bunu önemli ölçüde kısıtlayabileceği düşünülüyor.

Herhangi bir şekilde farklı bir platforma Instagram embed edilecek ise, kullanıcıdan izin alınmadan yapılmasının önüne geçilmesi planlanıyor. Bu da platform dışında fotoğraf ve video kullanımlarının azalmasına neden olabilir. Ayrıca kullanıcının haberi olmaksızın farklı platformlarda fotoğraflarının ve videolarının paylaşılması da engellenmiş olacak. Instagram embed etme işleminin anlamı ise, paylaşımların farklı internet sitelerinde görünecek şekilde kullanılmasıdır. Ekran görüntüsü alarak kullanmak yerine, Instagram bağlantısı alınarak görseller, Instagram açılmadan gösterilebiliyor. Instagram paylaşımları için atılacak olan bu hamleyle beraber bu konuda kullanıcı gizliliği konusunda iyileştirme sağlanması bekleniyor. Benzer embed işlemi, Twitter için de söz konusu. Bu izinlerin nasıl alınacağı veya yeni özelliğin ne zaman aktif olacağı ise bilinmiyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı