Mobil

Facebook, Huawei’nin Telefonlara Uygulamaları Yüklemesini Önlüyor

Facebook, Cuma günkü uygulamaların, Çin teknoloji devi için yeni bir darbe yaratan bir hareket olan ABD kısıtlamalarına uymak için Huawei tarafından satılan akıllı telefonlara önceden yüklenmesine izin vermeyi bıraktığını söyledi.

Sosyal ağ, son zamanlarda ABD yaptırımlarını gözden geçirirken Huawei’nin cihazlarını kullanması için yazılım sağlama askıya alındığını söyledi. Zaten Facebook uygulamaları olan mevcut Huawei akıllı telefonların sahipleri bunları kullanmaya ve güncellemeleri indirmeye devam edebilir. Ancak, yeni Huawei cihazlarının alıcılarının Facebook uygulamalarını kendi başlarına yükleyebilecekleri belli değil.

Huawei akıllı telefonlar

Geçtiğimiz ay Ticaret Departmanı, ABD şirketlerinin teknolojilerini devlet onayından bağımsız olarak Huawei ve diğer Çinli firmalara satmalarını engelledi. Çin Ticaret Bakanlığı, bu hafta yakın zamanda kendi “güvenilmez” yabancı şirketler listesini yayınlayacağını belirterek yanıt verdi.

ABD yetkilileri, dünyanın 1 numaralı ağ ekipmanı sağlayıcısı ve en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi olan Huawei’yi kara listeye almak için küresel kampanyalarına baskı yapıyorlar. Pekin’in şirketin siber yayıncılık için kullanabileceğini, ancak kasıtlı casusluk kanıtı sunmadığını söylediler.

Facebook, mevcut Huawei ekipmanlarının sürekli desteklenmesini sağlayan 90 günlük bir ödemesiz süreye atıfta bulunarak, Ticaret Departmanının nihai kuralını ve daha yeni yayınlanan geçici genel lisansı gözden geçirip uyumu sağlamak için adımlar attığını belirtti.

Huawei Yorum Yapmaktan Kaçındı

Android işletim sistemini Huawei tarafından kullanılan Google, mevcut Huawei telefonları desteklemeye devam ederken, gelecekteki cihazların haritalar, Gmail ve arama dahil olmak üzere amiral gemisi uygulamaları ve hizmetleriyle gelmeyeceğini söyledi. Android’in gelecekteki sürümleri için yalnızca temel hizmetler mevcut olacaktır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı