Mobil

Galaxy A51, Şuana Dek Yılın En Çok Satan Telefonu Oldu

Rastgele 10 kişiye “Sizce yıl başından bu yana en çok satan Android akıllı telefon modeli nedir?” diye sorsanız muhtemelen 10 farklı cevap alırsınız. Fakat dünya Türkiye ile sınırlı değil. Halen daha internete güç bela bağlanan ve akıllı telefona çok fazla bütçe ayıramayan insanların yaşadığı Hindistan ve Çin gibi ülkeler, en çok satan akıllı telefon modelinin belirlenmesinde önemli rol oynuyor. 

Haberin başında sorduğumuz sorunun cevabı ise Strategy Analytics isimli şirket tarafından verilmiş durumda. Şaşırtıcı bir şekilde 2020’nin başından geldiğimiz güne kadar en çok satan telefon Galaxy S20 olmamış. Keza birinci sıradaki telefon Xiaomi veya OnePlus markalarına da ait değil.

Birinci sizi biraz şaşırtabilir!

2020 yılının ilk çeyreğinde en çok satan telefon Samsung’a ait Galaxy A51 modeli olmuş. Çoğu kişinin aklına bu modelin çok satacağı gelmez, ancak gerçek bu. Her ne kadar Samsung’un amiral gemisi modeli olmasa da Galaxy A51 orta seviyede özelliklere sahip, geçen sene Aralık ayında görücüye çıkan bir cihaz. 

Güney Koreli akıllı telefon üreticisinin kare şeklindeki kamera çıkıntısına yer verdiği ilk telefon olmasıyla da ayrı bir yerde. Sonradan Galaxy S20’de de aynı tasarım tercihi izlenmişti.

Toplam 6 milyon sattı

Strategy Analytics’in raporuna göre Galaxy A51 yılbaşından bu yana toplam 6 milyon adet satmayı başarmış. Bu haliyle telefon tek başına uluslararası akıllı telefon pazarının yüzde 2.3’üne denk geliyor. Tabii bu değer 2020’nin ilk çeyreğinde 275 milyon adet telefon satıldığı hesabına göre bulunmuş.

Xiaomi’nin Redmi 8 modeli yüzde 1.9’luk payıyla ikinci sırada yer alıyor. Çin, Hindistan ve Avrupa bölgesinde çok satılan bu cihazı ise Galaxy S20 yüzde 1.7’lik oranla takip ediyor. Zaten bu model de listedeki tek Premium telefon.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı