Mobil

Gece Yatarken Telefonlarımızı Şarjda Bırakmalı Mıyız?

Cep telefonunu şarj durumu son dönemlerde hepimizin temel sorunu. Telefonlarımıza o kadar bağlıyız ki, az kalan şarj ile nadiren bir gün geçirebiliyoruz. Birçoğumuz telefonları gece şarja takıp uykuya dalıyoruz, Tamamen şarj edilmiş bir cihaz ile güne başlayacağımız düşüncesi bizi mutlu ediyor.

Ancak, tamamen şarj olduktan sonra telefonlarımızı şarj cihazına takılı bırakmak gerçekten güvenli mi? Bataryaya zarar veriyor mu – veya bataryanın ömrünü kısaltıyor mu? Akıllı telefon pillerimizin mümkün olduğunca uzun süre dayanmasını nasıl sağlayabiliriz? Bu konuda çok sayıda mit ve şüpheli fikir var. Gerçek nedir?

“Akıllı telefonunuz tam olarak ne zaman şarj edildiğini algılayabilir ve gelen akımı durdurur, tıpkı alt sınıra ulaşıldığında kendini kapatır.” diyor Argonne Laboratuarı bilim adamı Daniel Abraham. Bir telefonun aşırı şarjını veya aşırı deşarjını yapamazsınız.”

Telefonunuzu gece boyunca şarja takılı halde bırakırken bataryanıza ciddi bir zarar verme olasılığı düşüktür, çünkü belirli bir seviyede şarjı durduracaktır; Batarya tekrar boşalmaya başlayacak ve üretici tarafından belirlenen belirli bir eşiğin altına düştüğünde tekrar şarj olacaktır. Bu durumun da bataryanın ömrünü etkilediğine inanılıyor ancak ne oranda olduğu kullandığınız malzemenin kalitesine bağlı.

Abraham, “Kullanılan malzemelerin kalitesi, pilin ömrü konusunda büyük bir fark yaratıyor” diyor. “Ne kadar ekmek, o kadar köfte.”

 

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı