Mobil

Google Haritalar’dan Tekerlekli Sandalye Dostu Yenilik

Google navigasyon uygulaması Haritalar’ı kullanan tekerlekli sandalye kullanıcıları için çok önemli bir yeniliği hayata geçirdi. Uluslararası Erişim Farkındalığı Günü kapsamında yayınlanan yeni güncellemeyle birlikte Google Haritalar artık engelli dostu işletmeleri bulmayı kolaylaştıracak.

Bu özelliği aktif hale getirmek için kullanıcıların uygulamayı açtıktan sonra Ayarlar > Erişilebilirlik ayarları bölümüne girerek “Erişilebilir yerler” seçeneğini işaretlemeleri gerekiyor. Daha sonra Haritalar’da yer alan işletmelerden tekerlekli sandalyeyle girilebilir olanlarının yanında küçük bir simge belirleme başlıyor.

Engelli dostu bankalar, kafe ve restoranların yanı sıra kamu kurumları da bu düzenlemeye dahil edilmiş. Dahası, işletmenin üzerine dokunduğunuz zaman açılan ekranda tekerlekli sandalyeyle kullanabilen alanlar detaylı bir şekilde görülebiliyor. Mesela bir işletmenin park alanında ve tuvaletinde de tıpkı girişindeki gibi tekerlekli sandalye dostu olup olmadığı bu yolla öğrenilebiliyor.

Sadece tekerlekli sandalye kullanıcılarına hitap etmiyor

İşin güzel tarafı bu özellik yalnızca tekerlekli sandalyeye sahip kullanıcılar için faydalı değil. Yürüme bozukluğu yaşayan veya merdiven tırmanmakla zorluk yaşayan insanlar da bu özelliği aktif hale getirip Google Haritalar’ı daha verimli kullanabilirler.

Geri kalan insanlar içinse zamandan tasarruf etmek için merdiveni olmayan, düz girişli işletmeleri bulma işlevi olduğu söylenebilir. Bebek arabası taşıyorsanız, kucağınızda bir koli olacaksa veya önceden ayağınız burkulduysa bu özelliğin işinize yarayacağı kesin.

15 milyondan fazla işletme kayıtlı

Google’ın açıklamasına bakılırsa tüm dünyada 15 milyondan fazla lokasyonun engelli dostu olup olmadığı bilgisi Haritalar’a işlenmiş durumda. Uygulamanın iOS versiyonuna erişilebilirlik bilgisini daha kolay iletmeye yardımcı olacak bir özellik daha kazandırılacak.

Bu arada bahsi geçen tekerlekli sandalye dostu işletmeler ilk etapta Avustralya, Japonya, Birleşik Krallık ve ABD’de yaşayan kullanıcılar için aktif hale gelecek. Ancak ilerleyen dönemde başka bölgelerde de kullanılabilecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı