Mobil

Google Lens’ten Sözelcileri Sevindiren Özellik!

İki yıl önce başlayan Google Lens uygulaması kısa sürede  pek çok özellik ile gündeme geldi. Söz konusu özellikler arasında alışveriş, yemek ve çeviri gibi pek çok özellik bulunuyor. Uygulamanın gelişmiş görsel arama aracının ise artık sözelcilerin büyük sıkıntısı olan matematik problemlerine çözümde bulunacağı belirtildi. Google bu yeni özellik üzerinde çalışıyor.

Google Lens uygulamasının en sevilen özelliklerinden biri çeviri özelliği olarak biliniyor. Yabancı dil ile yazılmış bir metin Google Lens uygulaması açılıp kameranın üstüne tutulması halinde o yazıyı istenilen dile çevirebiliyor. Epey  faydalı olan bu özelliğe şimdi de matematik problemlerini çözme özelliği eklenecek. Bu özelliğin sözelcilere ve matematik problemleri ile arası iyi olmayan herkese oldukça büyük avantaj sağlayacağı tahmin ediliyor.

Sözelci olmayan öğrenciler de zorlandıkları matematik problemlerini bu özellik sayesinde çözebilecekler. APK Insight, uygulamalardaki bazı kodların hangi özelliklere işaret ettiğini çözmesi ile bilinmekte. Google Lens uygulamasında da bu kodlara çok benzeyen bir kod ile karşılaşan ekibin uygulamanın geliştiriciler için sunulan beta 11.7’sinde “lens_math_equation”  adlı bir koda eriştiği belirtildi. Kod ise aşağıdaki şekilde:

<string name=”lens_math_equation_step_section_title”>STEPS TO SOLVE</string>

<string name=”lens_math_equation_solution_section_title”>SOLUTION</string>

Henüz bu özellik sorun çıkartıyor olsa da  geliştirildiğinde pek çok  kişinin problemini çözebilir.

Aynı zamanda Google 2020’nin başlarında yeni bir arama özelliği üzerinde çalıştığını belirtmişti. Android telefonlar arama kaydetme özelliği için çalışan Google’ın , artık bu özelliği sunmaya hazırlandığı ortaya çıktı.

Telefon görüşmelerini kaydetmek için normalde ek uygulamalar indirmek gerekiyordu. İndirilen ek uygulamaların ise ne kadar güvenilir olduğu konusunda bir takım söylentiler vardı.. Bu nedenle Google‘ın resmi olarak böyle bir özellik üzerinde çalışması bazı insanları  mutlu ederken  etik konular noktasında olumsuz eleştirilere sebep oldu.

Google’dan Android telefonlar arama kaydetme özelliği bir süredir konuşulan bir özellikti. Bu özelliğin arama yapıldığında konuşmayı kaydetmeyi sağlayan yerleşik bir özellik gibi sunulması öngörülüyr. Xiaomi telefonlarda bir süredir MIUI 10 ile birlikte bu özelliğin bulunduğu söylense de Google söz konusu özelliği yeni geliştiriyor.

Bu özellik ile artık  bazı konuşmalar kaydedebiliyor olsa da  gizlilik sorunları noktasında Google’in bir farkı bulunuyor. Google, arama kaydetme özelliğini devreye sokarken karşı tarafa da bildirim gidecek. Bu durumda gizli ses kaydı almak gibi bir olay söz konusu olmayacak. Arama kaydetme özelliğine bakıldığında  ilk aşamada güvenlik adımını aşmış durumda. Kayıt etme duraklatıldığı zaman da  bir mesaj alan kullanıcı artık konuşmanın kayıt altında olmadığını fark ediyor. Kaydedilen aramaları son aramalar kısmında görebildiğiniz bu kayıtlar istenirse dinlenilebiliyor istenirse  de bir başkasıyla paylaşılabiliyor.

Arama özelliğinin bulunacağı Android telefonlara bakıldığında Android 9 ve üstü sürüme sahip olan cihazlar olduğu belirtiliyor. Google’ın destek sayfasında kısa süreli olarak paylaşılan özellik sonrasında kaldırılmış olmasına rağmen dikkatli kullanıcılar bu özelliği hemen fark etti.

Google’ın bu özelliği ilerleyen günlerde sevilerek kullanılan ve tercih edilen bir uygulama mı olacak yoksa iki kişi arasındaki konuşma esnasında konuşmanın kaydedildiğini öğrenen taraf açısından sıkıntı mı oluşturacak henüz bilinmiyor. Ancak muhtemelen çoğu kişi telefonda konuşurken bu konuşmanın kaydedildiğine dair bildirim aldığında tedirgin olacak. Bu da Google’ın bu yeni özelliğini kaldırıp kaldırmama konusunda yol gösterici bir işaret olabilir. Zira pek çok kişi ailesiyle de olsa yakın arkadaşlarıyla da olsa genel olarak konuşmalarının kaydedilmesinden hoşnut olmayacaktır. Bildirim ile haber verilse dahi bu konuşmanın karşıdaki kişi tarafından kaydedildiği gerçeğini değiştirmiyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı