Mobil

Google Mesajlaşma Uygulamasına ‘Uçtan Uca Şifreleme’ Geliyor

SMS ve MMS teknolojileri uzunca bir süredir hayatımızda. Fakat bu mesajlaşma protokolleri uzunca bir süredir güncelleme almıyorlar.

Yazılım geliştiricileri de görüntülü ve sesli konuşma gibi gelişmiş özellikleri bünyesinde barındıran, çıkartma ve GIF paylaşma özelliklerinin bulunduğu yeni mesajlaşma uygulamaları geliştiriyorlar. WhatsApp başta olmak üzere bu tür programların geleneksel SMS’e kıyasla daha çok tercih edildiği, herkesin malumu.

WhatsApp, Telegram, Facebook Messenger ve BiP gibi uygulamaların SMS ve MMS’in tahtını devraldığı şu günlerde Google’dan ilginç bir hamle geldi.

RSC yani Zengin İletişim Servisi isimli yeni protokolü benimseyen Google, Android telefonlarda yüklü bulunan Mesajlaşma uygulamasına uçtan uca şifreleme özelliğini kazandırmaya hazırlanıyor.

Uygulamanın kod satırları arasında keşfedildi

Normalde RCS teknolojisinde uçtan uca şifreleme yok. 9to5Google sitesinin editörleri ise RCS protokolünü destekleyeceği açıklanan Google Mesajlaşma uygulamasının son sürümüne ait APK dosyasının kaynak kodlarını incelediklerinde uçtan uca şifrelemeye işaret eden bazı satırlar bulmuşlar.

Yapılan incelemede uçtan uca şifrelemeye dair isimlendirmelerin yer aldığı tam 12 satır keşfedilmiş. Haliyle bu da çok kısa bir sürede hem RCS, hem de uçtan uca şifreleme desteğinin stok Google Mesajlaşma uygulamasına ekleneceğinin bir habercisi olarak yorumlandı.

Uçtan uca şifreleme nedir?

WhatsApp ve iMessage gibi popüler mesajlaşma uygulamaları tarafından benimsenen “uçtan uca şifreleme” tekniğinde şifrelenen mesaj yalnızca alıcıya ait cihaza ulaştığı zaman çözülüyor. Bu sayede muhtemel bir hacker saldırısı dahilinde göndericiden çıkıp alıcıya henüz ulaşmamış mesajları kimse görüntüleyemiyor. Buna uygulamayı yapan geliştirici de dahil. 

Bu yüzden RCS destekli Google Mesajlaşma uygulamasının uçtan uca şifreleme protokolüne kavuşacak olması çok önemli bir gelişme.

Şuan için muhtemelen Google bu özellikleri test ediyor ve verimli çalışması için sınırlı sayıdaki kullanıcıdan geri dönüş topluyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı