Mobil

Google, Pek Çok Zararlı Uygulamayı Play Store’dan Kaldırdı!

Android uygulama mağazası Play Store’da yer alan birçok uygulama Google tarafından kaldırıldı. Google’ın kaldırdığı uygulamaların çoğunluğu güzellik uygulamaları ya da filtre paketlerinden oluşuyor. Kullanıcıların cihazlarına aşırı yükleme yapan uygulamalarla ilgili birçok şikâyet gelmesi sonucu uygulama mağazası olan Google Play Store’dan birçok Android uygulaması Google tarafından kaldırıldı.En az 38 Android uygulaması, tehdit olarak belirtildi.

Söz konusu  uygulamaların pek çoğu, daha önce var olan servislerin değiştirilmiş veya düzeltilmiş haliydi. Google tarafından kaldırılan uygulamaların mağaza ömürleri kısa olsa da White Ops, 17 uygulamanın toplamda yarım milyondan fazla kez indirildiğini açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde ise Google için kötü bir haber duyurulmuştu. Teknoloji devi Apple hakkında yeni bir iddia ortaya atıldı. Apple’ın  arama motoru satın alarak Google’a rakip olmaya hazırlandığı iddia edildi. Apple’ın bu hamlesi Google’ı yıllık 15 milyar dolar zarara uğratabilir. Forbes’ta yer alan habere göre, Apple Google ile anlaşmasını sonlandırarak kendi arama motorunu satın almayı planlıyor. İddiaların doğru olması halinde Google ciddi bir kayıp yaşayacak gibi görünüyor.

Son olarak Apple ve Google’ın koronavirüse karşı işbirliği içerisinde olduğu haberler gündeme gelmişti. Sağlık kuruluşlarına yardımcı olmak amacıyla, gizliliği ve güvenliği de önemseyerek Bluetooth kullanımı ile ilgili ortak bir çalışma içinde olduklarını duyurdu. Google ve Apple devletlerin ve sağlık kuruşlarının koronavirüsün yayılmasını azaltmak ve engellemek konusundaki çalışmalarına destek olmak için güvenlik ve gizlilik hususunu ön planda tutarak Bluetooth teknolojisinin kullanımına imkan verecek çalışma için birlikte hareket ettiklerini açıkladı. Ön görülen tarihe bakıldığında Mayıs ayında Google ve Apple, kamu sağlığı yetkililerine ait uygulamalar ile birlikte Android ve iOS cihazlarına beraber kullanılabilirlik sağlayabilen uygulamalar yayınlayacağını açıkladı.. Bu resmi uygulamalar, uygulama mağazalarından indirilip kullanılabilecek.

Yapılan açıklamada; “Apple ve Google’daki herkes, dünyanın en acil sorunlarından birini çözmek adına birlikte çalışmak için daha önemli bir an olmadığına inanıyor. Geliştiriciler, hükümetler ve kamu sağlığı yetkilileri ile yakın işbirliği yoluyla, dünyadaki ülkelerin koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmasına ve günlük yaşama geri dönüşü hızlandırmasına yardımcı olmak için teknolojinin gücünden yararlanmayı umuyoruz.”şeklinde ifade edildi.

Ayrıca Apple, ABD genelinde   Porto Riko ve elliden fazla eyaleti  kapsayan Apple Haritalar uygulamasına koronavirüs test sitelerini ekledi. Güncelleme de hastanelerin, kliniklerin,eczanelerin, acil bakım servislerinin, pratisyen hekimlerin yanında testlerin yapılabildiği özel koronavirüs test yerleri imkanı sağlıyor. Bununla birlikte Apple, insanların koronavirüs salgını sırasında şehirlerinde nasıl dolaştıklarına ilişkin verilere ücretsiz erişim fırsatı sunan ücretsiz erişim sağlayan Hareketlilik Trendleri internet sayfasını da güncelledi. Her gün yayınlanan raporlar ile birlikte kullanıcılar, ülkeler/bölgeler ve şehirlerdeki koronavirüs hareketlilik trendlerini görebiliyorlar.Ayrıca Apple 20 milyon maske  ve 1 milyon yüz koruyucu siperlik bağışında bulundu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı