Mobil

Google Play Store Güvenliğini Arttırıyor

Dünya üzerinde en çok kullanılan mobil işletim sistemi Android’in en büyük sorunların birisi olan güvenliği çözülüyor. 

Google’ın mobil işletim sistemi Android işletim sistemi Google Play Store en büyük sorunlarından birisi güvenli olmayan uygulamalar. Google, Android işletim sistemi resmi uygulama mağaza Google Play Store’da bulunan uygulamaların güvenliğini bir türki sağlayamıyor. Daha önceden güvenliği sağlamak için pek çok anti virüs uygulaması ile ortaklık duran Google bu hamlesinde de başarıyı yakalamamıştı. 

2.5 milyardan fazla Android cihazda kullanılan Google Play Store üzerinde milyonlarca uygulama bulunuyor. Uygulama sayısı her geçen gün artan Google Play Store’da yaşanan en büyük sorunlarından birisi güvenli olmayan uygulamalar. Play Store’da yer alan ve milyonlarca kez indirilen uygulamalar güvenlik şirketleri tarafından yapılan araştırmalar sonucunda çeşitli zararlı yazılımları içerdiği tespit ediliyor. 

Google güvenlik şirketlerinden gelen bildirimler sonucunda uygulamaları kaldırsa da uygulama kaldırılana kadar kullanıcıların bilgileri çalınmış ve zarar verilmiş oluyor. Google bu durumları çözmek için Google, “App Defense Alliance” isimli bir birlik kurdu. Google bu birliği ESET, Lookout ve Zimperium gibi ünlü güvenlik şirketleriyle oluşturduğunu açıkladı. Birliğin amacı zararlı uygulamaların daha Google Play Store üzerinde indirmeye sunulmadan tespit edilmesi. 

Google Play Store Güvenliği Emin Ellerde

Google kurulan güvenlik birliği ile artık gizli malware ya da zararlı uygulamaların çok kolay bir şekilde tespit edileceğini açıkladı. Google ayrıca başlangıçta güvenli olan ancak sonrasında zararı faaliyetlerde bulunan uygulamaların da bu sayede tespit edilip uygulama mağazasından kaldırılacağını açıkladı. Google’ın bu sefer Google Play Store’u daha güvenli hale getirip getirmeyeceği ise merak ediliyor. 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı