Mobil

Güncellenen checkra1n ile iOS 13.5 Cihazları Jailbreak Edebilmek Mümkün!

Önde gelen Jailbreak yazılımlarından checkra1n yeni bir güncelleme alarak iOS 13.5 ve iPadOS 13.5 sürüm işletim sistemlerinin kaynak kodlarına erişim sağlamayı başardı. iPhone 5S’ten iPhone X’e kadar birçok cihazı destekleyen yazılımı kullanmak gayet kolay. Yalnız bir diğer alternatif Jailbreak programı unc0ver 5.0.0’ın aksine iPhone SE 2020 ve iPhone 11 modellerine Jailbreak işlemi checkra1n ile yapılamıyor.

unc0ver mi, checkra1n mi?

Bu noktada hangi programı kullanacağınız size kalmış. Ancak iki program arasındaki farkları sıralamak gerekirse checkra1n, unc0ver’e kıyasla daha stabil çalışıyor olmasıyla öne çıkıyor. iPhone X ve öncesi modellerde keşfedilen ve halen daha Apple tarafından yamalanamayan bir exploit sayesinde iOS’un çekirdeğine inebiliyor.

Fakat işin kötü tarafı şu: Eğer iOS cihazınızı yeniden başlatırsanız bilgisayara bağlamak ve tekrardan iPhone veya iPad için Jailbreak işlemini yapmanız gerekiyor. unc0ver ile doğrudan uygulama üzerinden tekrar Jailbreak edebiliyorsunuz ama uzun vadede bu cihazın kararlı çalışmasına engel olabiliyor.

checkra1n 0.10.2 beta sürümü yayınlandı

Gelelim yeni çıkan checkra1n 0.10.2 beta sürümüyle Jailbreak işlemini nasıl yapacağınıza. Mac veya Linux (Windows henüz desteklenmiyor) işletim sistemli bilgisayarınıza programı indirin ve iOS cihazınızı DFU moduna alarak bilgisayara bağlayın. Ardından checkra1n programını çalıştırın. Gerisini program halledecektir. Hepsi bu kadar. 

Yalnız şunu unutmayın: Eğer cihazınızı yeniden başlatırsanız tüm bu işlemleri tekrarlamanız gerekecek. Jailbreak modları ve uygulamalar çalışmayı durduracaktır. Bu yüzden checkra1n kullanırken telefon veya tabletinizi yeniden başlatmaktan kaçınmanız önerilir.

iOS/iPadOS 13.5 desteğine kavuşan Jailbreak aracı, son güncellemeyle iPad Air 2 ve iPad Mini 4’lerin açılmamasına yol açan hatayı da gidermiş durumda. Bunun dışında Apple TV 4K’ları Jailbreak edebilmek halen daha mümkün değil. Raspberry Pi Zero ve Pi 3 bilgisayarlarında da programın kararlı çalışmadığı biliniyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı