Mobil

Huawei Ark OS Yeni Görüntüleri Ortaya Çıktı

Amerika Birleşik Devletleri’nin Huawei’e yaptırımının ardından Huawei’in Android kullanımı yasaklanmıştı. ABD’nin bu hamlesinin ardından kendi işletim sistemini geliştirmeye başlayan Huawei’in Ark OS sisteminin yeni görüntüleri ortaya çıktı. 

Son zamanların hıza yükselen markalarından birisi olan Huawei’in başı ABD hükümetiyle dertte. Amerika Birleşik Devletleri’nde casuslukla suçlanan Huawei’in Android işletim sistemi kullanması yasaklanmıştı. Huawei Android ekosisteminden çıkartılmasının ardından kendi işletim sistemini geliştirmeye başlamıştı. İlk başlarda HongMeng olarak isimlendirilen Huawei’in yeni işletim sistemi Ark OS olarak isimlendirilmeye başlandı.

Huawei Ark OS Görüntüleri Sızdı

Yeni işletim sisteminin fikri mülkiyetleri için çalışmalarını hızlandıran Huawei, Çin ticari marka ofisinden ve Avrupa fikri mülkiyet bürosundan yeni işletim sisteminin adını tescillettirdi. Huawei’in Almanya’da yaptığı patent başvurusu, Huawei’in iOS ve Android karşısında piyasaya çıkartacağı kendi işletim sisteminin yeni görüntülerini de ortaya çıkarttı.

Ekran görüntülerinden birisinde Android Green Alliance’a atıfta bulunulurken bu durum iki anlama geliyor. Bunlardan birisi Huawei tarafından geliştirilen yeni işletim sistemi Android tabanlı ya da Android ile uyumlu olarak çalışıyor. 

Ark OS Android Uyumlu Mu Olacak?

Huawei Cihazlar bölümünün başkanı ve tüketici iş grubu bölümünün CEO’su olan Richard Yu, açıklamasında Huawei’in yeni işletim sisteminin akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve arabalar gibi pek çok akıllı ürün ile tam uyumlu olarak çalışacağını belirtmişti. 

ABD ve Çin arasında Huawei kaynaklı casusluk davası devam edecek gibi görünse de Google ve Huawei’in bir süre daha belikte çalışmaya devam edeceğine muhtemel gözüyle bakılıyor. Bakalım Huawei’in yeni işletim sistemi iOS ve Android’e alternatif olabilecek mi? 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı