Mobil

Huawei Mate Xs Özellikleri Açıklandı

Bir Çin devi olan Huawei, Mate X akıllı telefonundan sonra Mate Xs katlanabilir telefonunu da tanıttı. Firmanın ikinci katlanabilir akıllı cihazı olan Xs, Kirin 990’dan güç alacak. İşte ayrıntılar…

15 Kasım’da Satışa Çıkacak

Düzenlemiş olduğu bir etkinlik ile cihazın tanıtımını yapan Huawei, Mate X serisi ile büyük bir beklentiyi gidermiş ve katlanabilir telefon piyasasına hareket getirmişti. Her ne kadar Samsung, katlanabilir telefon teknolojisini daha önce kullanmış olsa da ekran hataları yüzünden amiral telefonunu satışa çıkaramadan geri çekmek zorunda kalmıştı. Huawei ise biraz daha temkinli davranarak telefonun satışını geciktirmiş ve Mate X satışını bugüne kadar duyurmamıştı. Şirket düzenlediği etkinlikte satış tarihini de açıklamış oldu.

Huawei 15 Kasım itibariyle satış sunacağı Mate X ile birlikte Xs versiyonunu da tanıttı. 5G bağlantılı olacak olan yeni telefon, selefinin güç aldığı Kirin 980 ile değil 990 ile çalışacak. Şirket tarafından daha önce Mate serisinin iki versiyonu olacağı ve birinin 4G, diğerinin 5G destekli olacağı açıklanmıştı. Son etkinlik ile Xs katlanabilir akıllı cihazın 5G olacağı netleşmiş oldu. İki telefonun birbirine benzerliği dikkat çekmekte. Ancak Kirin işlemcilerin ve bağlantı hızlarının farklılığı göze çarpmakta.

Huawei, Mate X için çıkış tarihi belirlemiş olsa da Mate Xs için herhangi bir fiyat veya çıkış tarihi belirlemiş değil. Mart 2020 tarihinde lansman yapılacağı bilgisi verilmesi tüketici önünde büyük bir zaman dilimi olduğunu göstermekte. Bu da teknoloji severlerin beklentisini büyütmekte. Heyecanla beklenen Mate Xs’in beklentileri karşılayıp karşılayamayacağını ise zaman gösterecek.

Kirin 990 İşletim Sistemi Dışında Diğer Özellikleri De Dikkat Çekmekte

Teknik olarak işlemci farklılığının dışında Mate Xs, ekranı katlandığında 6.6 inçlik, açık halde ise 8 inçlik bir genişlik sunmakta. Arka kamerası ise 40 MP geniş açılı, 16 MP ultra geniş açılı kameralardan oluşacak. Ayrıca arkada 8 MP’lik telefoto kamerası ile üç sensörlü bir sistem yer alacak. Telefonun ön yüzünde ise herhangi bir kamera yer almayacak. Bunun yerine arka kameralar kullanılacak. 8 GB RAM ile oldukça hızlı olması beklenen katlanabilir telefonun 512 GB’lık depolama alanı olacağı açıklanmış durumda. 

Mate Xs sistemini destekleyen batarya ise 4.500 mAh güce sahip. 55 W’lık bir süper şarj aleti ile kullanıma sunulacak olan telefon, Android 9.0’ı kullanacak ve EMUI 9.1.1 arayüzü ile karşımıza çıkacak.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı