Mobil

Huawei Telefonlar İçin Yolun Sonu Yakın

Amerika Birleşik Devletleri’nin casusluk nedeniyle kara listeye aldığı Huawei için yeni bir kötü haber geldi. Huawei akıllı telefonlar için yolun sonu gelmiş olabilir.

Kısa bir süre önce ABD Başkanı Donald Trump, Huawei’nin ambargo süresini 1 yıl daha uzattığını açıklamıştı. Huawei için uygulanan ambargo süresinin uzatılması, Huawei’nin Kirin işlemcisinden güç alan akıllı telefon modelleri için yeni bir sonun başlangıcı olabilir.

Huawei Marka Akıllı Telefonlarda İşlemci Sorunu

Neredeyse hiçbir Amerika Birleşik Devleti merkezli şirket ile ticaret yapamayan Huawei, yaşadığı bu süreci kendi çözümleri ile geride bırakmayı seçmişti. Google servislerini artık akıllı telefon modellerinde kullanmayan Huawei’nin bu soruna çözümü ise kendi servisleri ve kendi uygulama mağazası çözümü olmuştu.

Yeni süreçte hem yazılım sorunlarına hem de işlemci konusuna yoğunlaşan Huawei, bazı eski cihazlarını güncelleyerek Google servislerini kullanmaya devam edebiliyor. Huawei’nin bu şekilde satışa sunduğu akıllı telefon modelleri Huawei’nin uğradı zararın boyutun bir miktar dahi olsa azaltmıştı. Geçtiğimiz yıldan itibaren Huawei için uygulanan bu ambargo hali, ABD’li şirketlerin Huawei ile uzun soluklu ortak projelere imza atmasının önüne geçiyordu.

Yaşanan bu durum sonrasında ABD’li Qualcomm ile artık çalışamayan Huawei, işlemci konusunda kendi geliştirme birimi olan HiSilicon tarafından üretilen Kirin işlemcileri kullanıyordu. Akıllı telefon modellerinde Qualcomm işlemciler yerine Kirin işlemciler kullanmaya başlayan Huawei yakın gelecekte, kendi akıllı telefonlarında kendi işlemcilerini kullanma durumu da son bulabilir.

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan yeni kurallara göre Huawei’nin kendi işlemcilerinin temin edilmesinin önüne geçilebilir. Yayınlanan kurallara bakıldığında, ABD’li şirketler yarı iletken teknolojilerini ve işlemci tasarımlarını Huawei’ye, HiSilicon’a satmanda önce lisans alması gerekecek. Lisanslar ile elbette ki Huawei’nin casusluk faaliyetleri gerekçe gösterilerek verilmeyecek.

Huawei için uygulanacak olan bu uygulama TSMC için bile geçerli halde olabilir. ABD Başkanı Donald Trump, ABD ile çalışanların Huawei ile çalışmalarını istemediği için TSMC’nin de Huawei için işlemci temin etmesini istemiyor. Huawei’nin işlemci sorununu nasıl çözeceği şimdilik bilinmiyor olsa da yaşanan bu durumun Huawei kadar ABD’li şirketleri de etkileyeceği aşikar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı