Mobil

Huawei Yeni İşletim Sistemi Harmony OS Nedir?

Son günlerde adından sıkça söz ettiren Huawei yeni işletim sistemi HarmonyOs açıkladı. Harmony Os Çin merkezli bir konferansta duyuruldu. HongMeng kod adı ile gündeme gelen işletim sistemi henüz duyurulmuş olsa bile, tam anlamıyla tamamlanmış bir işletim sistemi değil. Huawei vermek istediği en önemli mesajlar arasında dışa bağımlı olmadığını gerektiği zaman kendi işletim sistemlerini kullanabileceği mesajını vermek için bu adımı atmış durumda.

Çalışma prensipleri arasında tek çekirdek olgusu ile haraket eden işletim sistemi içerisinde bulunan yapay zeka bir çok elektronik eşyayı yönetebilmeyi hedefliyor. Bu elektronik cihazlar arsında hoparlör ve smart ekranlar ilk sırada yer almaktadır.

huawei-yeni-isletim-sistemi-harmony-os-nedir

HarmonyOs İyi Mi? Güvenilir Mi?

Dünya yazılım devleri arasında olan Microsoft tarafından geliştirilen Windows Phone işletim sistemine sahip cihazlar büyük sıkıntılar yaşamış ve bizim ön yargılı olmamıza sebep olmuştu. Bu sebepten dolayı Huawei işi oldukça zor bir durumda, fakat geliştirdiği işletim sistemini açık kaynak olarak piyasa sürmeyi planladığını açıkladı. Bir çok yazılımcı tarafından geliştirile bilecek bir işletim sistemi doğuyor gibi görünüyor. Aynı zamanda temiz kod mantığı ile android işletim sistemlerinde bulunan 100 satırlık kodu tek işlemle yaptığı iddia edildi. Yazılım da zaman zaman bu tarz iddialar ortaya atılmaktadır. İmkansız değildir fakat eleştirilen firma Google tarafından geliştirilen bir firma olduğu için gerçekliği tartışılabiliyor.

HarmonyOs Android Uygulamaları Destekleyecek Mi?

Android işletim sistemine yazılmış uygulamalar HarmonyOs üzerinde de çalışacak. Çinli şirket ile ABD arasında yaşanan yaptırım krizleri sonucunda iki tarafta çeşitli hamleler yapıyor. Teknoloji devi ABD tarafından huawei lisans iptalinin ardından Huawei kendi işletim sistemini yazma adımı attı, lisans iptal işlemi askıya alınmış olsa da ileri de böyle bir kriz yaşanmaması ve ortada kalmamak için Huawei çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Ark adı verilen bir derleyici ile Android uygulamaları, kendi işletim sisteminde derleyebilecek ve kodları sorunsuz bir şekilde çalıştıracak. Bu durumda Android işletim sistemi için yazılmış her kod HarmonyOs içinde çalışacak.

HarmonyOs Avantajları

HarmonyOs ABD yaptırımları sonucunda ortaya çıkan ve Çin tarafından geliştirilen özel bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Android işletim sistemi yaygın olarak kullanılsa dahi bir çok soruna sahip bir işletim sistemidir. Zaman zaman uygulamalarda bir çok hata çıkar. Yeni bir kod yapısı ile karşımıza çıkan ve az kod yazarak çok işlem yapabildiği iddia edilen HarmonyOs bu şekilde olduğu doğru ise Android işletim sistemli cihazlara göre daha hızlı olacak. Aynı zamanda telefonunu kendi ürettiği için kişisel telefonları ile süper uyumlu bir şekilde çalışacak bir işletim sistemi yazılabilir. Bu duruma örnek vermek gerekirse İphone cihazlar için kullanılan İos işletim sistemi, sadece İphone cihazlara göre yazılmasından dolayı, telefon ile senkronize bir şekilde çalışır. Genel bir yazılım değil özel bir yazılım olduğu için neredeyse bütün android cihazlardan daha hızlıdır. Huawei  başarılı bir kodlama yapması ve cihaz yazılım senkronizasyonunu iyi kurması durumunda Android işletim sistemine sahip telefonlardan çok daha hızlı bir telefon ile karşımıza çıkabilir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı