Mobil

iOS 13.5 ile Maske Takanların Face ID Kullanımı Kolaylaşacak

Apple iPhone ve iPad modelleri için iOS 13.5 beta 3 sürüm güncellemesini yayına aldı. Bu güncellemenin öne çıkan en büyük özelliği, kullanıcıların COVID-19 virüsünü taşıdığı ortaya çıkan biriyle temas halinde olduklarının tespitini sağlayan API. Böylelikle hasta olduğu sonradan fark edilen bir kişiyle önceden 1,5 metrelik çap içerisinde beraber bulunanlara bildirim gönderilip kendilerini karantinaya almaları uyarısı yapılabiliyor.

Bunun yanı sıra Apple, maske taktığı için Face ID özelliğini verimli kullanamayan iPhone sahiplerine de bir kolaylık sağladı. Bundan böyle iPhone’lar, kullanıcının yüzünde maske algıladığı zaman Face ID ile doğrulama yapmak yerine parola girme ekranını açacak. Kullanıcılar belirledikleri parolayı girdikten sonra tuş kilidini açabilecekler.

Tabii bunun için Face ID’de olduğu gibi kilit ekranını yukarıya doğru kaydırmaları gerekecek.

Şu anki durum saç baş yolduruyor

Maske kullanımının hiç olmadığı kadar yaygınlaştığı şu sıralar Apple’dan böylesi bir hamlenin gelmesi, iPhone sahipleri arasında sevinçle karşılandı. Çünkü an itibariyle yüzünde maske varken Face ID aracılığıyla ekran kilidini açmayan kullanıcılar doğrulamanın hata vermesi için bir süre beklemek zorunda kalıyorlar. Bu aşamadan sonra kilidi açmak için parola ekranı açılıyor.

Tabii şifre girerek iPhone’ların kilidini açmak Face ID kadar kullanışlı ve hızlı değil. Ancak burada Apple’ın yaptığı yüzünde maske olan kullanıcıların hayatını bir nebze dahi olsa kolaylaştırmak. Böylelikle kullanıcılar güvenliklerinden de ödün vermemiş oluyorlar.

Touch ID kullananlar şanslı

Görece olarak daha eski teknoloji sayılan Touch ID’ye sahip iPhone’ları kullananlar bu ara daha şanslı. Çünkü doğrulama için sadece home butonuna basmaları yetiyor.

Ancak kişisel hijyen maksatlı koruyucu eldiven giyildiğinde de Touch ID çalışmıyor, malum. Yapacak bir şey yok, her teknolojinin kendine has bazı dezavantajları var işte. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı