Mobil

İphone 6 Ve 6s Karşılaştırma Yorumlar

 

Her modelinde üzerine daha fazla özellik koyarak yoluna devam eden Apple cihazlarından İphone 6 ve 6s karşılaştırma yorumlar başlıklı bu yazımızda, cihazların hissedilir özellikleri arasında kıyaslama yapacağız.

İphone 6 Ve 6s Karşılaştırma Yorumlar

Ekran

İki telefonun ekran karşılaşmasından başladığımızda, aralarında hiçbir farklın olmadığını görüyoruz. 1334×750 ekran çözünürlüğü, 326 PPI piksel yoğunluğu ve 4.7 inç ekran boyutu, olduğu gibi korunmuş durumda.

Donanım

İphone 6 modelinde M8 ve A8 işlemcilere yer veren Apple, 6S modelindeyse M9 ve A9 işlemcisine yer veriyor. Haliyle İphone 6’ya göre, 6S daha %70’lerin üzerinde performans gösteriyor.

Diğer yandan İphone 6S modelinin RAM değerinin de, iki katına çıktığını görüyoruz. Önceki modelin RAM bellek kapasitesi 1 GB iken, 6S için 2 GB RAM bellek tanımlanmış. 6S’de artı bir özellik olarak, parmak okuyucunun 3D teknolojisinin yanı sıra taptic engine özelliğinin bulunduğunu görüyoruz.

İphone 6 Ve 6s Karşılaştırma Yorumlar

Kamera Karşılaştırması

İphone 6 ve 6S karşılaştırma yorumlar için kıyasladığımız kamera değerlerinde, doğal olarak yeni model 6S’sin daha nitelikli olduğunu görmekteyiz. İphone 6 8 MP arka kamera ve 1.2 MP ön kameraya sahipken, 6S kameralarından ana kameranın 12 MP ve ön kameranın ise 5MP olduğunu görmekteyiz. Arada ciddi bir megapiksel çözünürlük farklı bulunuyor.

1080p HD video kayıt özelliği İphone 6’da yer alan kamera özelliklerinden birisi olup, 6S akıllı cep telefonunda bu özellik 4K kayıt kalitesine ulaşıyor.

Beş bileşenli mercek, safir kristal mercek kapağı, geliştirilmiş yüz algılama sistemleri, konum etiketleme, arka aydınlatma sensörü ve hibrit kızılötesi filtre gibi pek çok kamera özelliklerinin, iki cihazda da aynı olduğunu görüyoruz.

Diğer Özellikler

Bağlantı ve depolama alanlarının aynı olduğu telefonların, pil kapasitelerinde farklılıklar yer alıyor. Önceki versiyonun pil kapasitesi 1810 mAh iken, 6S için 1715 mAh pil kapasitesi sunulmuş. Ancak A9 işlemcinin enerji tüketiminin az olması sebebiyle, 6S’in pil süresinin daha yeterli olduğunu söyleyebiliriz.

Genel itibariyle özellikle kamera özellikleri arasında ciddi farkların olduğu bu iki Apple ürünü, tasarımsal anlamda da basit noktalarda birbirinden ayrılıyor.

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı