Mobil

İphone 8 Amerika Fiyatı 2019

İphone 8 Amerika fiyatı 2019 yılı için yaptığımız araştırmalarda, cihazın en ucuz olduğu ülkelerin başında yine ABD olduğunu görmekteyiz. Türkiye’ye oranla şaşırtıcı fiyatlara sahip olması, İphone tutkunlarının aklına Amerika’dan İphone getirtmek oluyor. Yazımızda hem İphone 8 Amerika fiyatı 2019 yılında ne kadar? Sorusunun cevabını araştırdık, hem de cihazı Türkiye’ye getirmenin yolu olup olmadığını, var ise avantaj ve dezavantajları nelerdir? Sorusuna da cevaplar aradık.

İphone 8 Amerika Fiyatı 2019

Öncelikle cihazın Türkiye fiyatının, Amerika satış fiyatından neredeyse 3 bin TL daha fazla olduğunu söyleyelim. Bunun nedenlerinden birisi cihazın ABD menşeli bir cihaz olması, bir diğeriyse hem ülkemizdeki döviz kuru ve başta gümrük vergileri olmak üzere envai çeşit vergilerdir.

İphone 8 ABD fiyatı 2019 yılının Haziran ayı sonu itibariyle, normal modelin başlangıç fiyatı 530 dolar, iphone 8 Plus fiyatı ise 630 dolar olarak karşımıza çıkıyor. Güncel döviz kuru olan 5,79 ile hesaplayacak olursak İphone 8 için Türk lirası karşılığının 3070 TL olduğunu görmekteyiz. İphone 8 Plus ise yaklaşık olarak Amerika’da Türk parası üzerinden 3650 TL tutmaktadır.

Cihazların Türkiye fiyatlarına bakacak olursak 5250 TL ile 7200 TL arasında, özelliklerine göre farklılık gösterdiğini görebiliriz. Taban fiyattan hesaplayacak olursak aradaki fark yaklaşık, 2350 TL civarına denk geliyor. Plus için bir kıyaslama yaptığımızdaysa 5800 TL gibi başlangıç fiyatının olduğunu görüyoruz. Amerika ile TL cinsinden kıyasladığımızdaysa yine 2350 TL’ye yakın bir fiyat farklı çıkıyor. Telefonu uygun koşullarda getirme imkânı olanlar için, fiyat farkının buna değer olduğunu söylemek gerekiyor. Günümüz asgari ücreti ile 1 aylık yemeden içmeden çalışılarak alabileceğimiz maaş, cihazın Türkiye ve ABD arasındaki fiyat farklına gitmektedir.

İphone 8 Amerika fiyatı 2019

Amerika’dan İphone 8 getirtilebilir mi? Avantaj ve Dezavantajları

Fiyat kıyaslaması yaptığımızda en büyük avantajın, zaten fiyatlar olduğunu açıkça görmekteyiz. Amerika’dan telefon getirtmek mümkün olup, cihaz geldikten sonra burada IMEI kayıt ücreti ödeyerek cihazı kaydettirmek gerekiyor. IMEI kayıt ücreti olan 170 TL’de eklendiğinde, yine ortaya çıkan yaklaşık 2 bin TL’lik fark bize bir avantaj sunuyor. Ancak cihazın Türkiye’de garanti kapsamında olmaması da, bu konuda önemli bir dezavantaj sunuyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı