Mobil

iPhone Araba Anahtarı Oldu!

Merakla beklenen Apple etkinliği WWDC 2020 dün Türkiye saati ile saat 20.00‘da başladı. PhoneOS adına geçiş beklenirken, iOS 14 olarak yola devam edileceği belirtildi. Yeni özelliklerden biri olan CarPlay ile iPhone cihazlar artık arabalar için dijital anahtar olarak kullanılabilecek. İlk olarak 2021 BMW 5 Serisi araçlarda desteklenecek olan bu özellik, iOS 13 işletim sistemlerine de eklenecek.

iOS 14 güncellemesini alacak iPhone modellerine bakılacak olursa;

 • iPhone SE (2020)
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11
 • iPhone XS Max
 • iPhone XS
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8 / iPhone 8 Plus
 • iPhone 7 / iPhone 7 Plus
 • iPhone SE (2016)
 • iPhone 6s / iPhone 6s Plus

iOS 14, önümüzdeki Eylül ayında iPhone kullanıcıların beğenisine sunulacak.

ABD merkezli teknoloji devi Apple’ın Hi-Fi destekli üst düzey bir kulaklık sunmaması sık sık gündeme gelen konulardan biri. Ancak söylentilere göre bu durum değişebilir. İddialara göre teknoloji devi, bugün başlayacak ve online formatta düzenlenecek olan 2020 Apple Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda (WWDC) AirPods Studio olarak adlandırılan yeni kulaklığını resmen tanıtacak. Sağ ve sol kanalların ayrı ayrı özelleştirilebileceği iddia edilen kulaklığın Aktif Gürültü Engelleme (ANC) özelliğine sahip olacağı da belirtiliyor. Apple, kendi markası altında geliştirdiği Hi-Fi destekli üst düzey kulaklığı bugün tanıtacak. Kulaklığın WWDC 2020 etkinliğinde tanıtılacağı ve 350 dolar civarında bir fiyata sahip olacağı iddia ediliyor.

The Verge’de yer alan habere göre, WWDC tarihinde ilk defa online olarak düzenlenecek. Etkinlik, 22 Haziran Pazartesi günü yani dün TSİ ile 20.00’da başlayan “Special Event Keynote” ile başladı. Şirketten konu ile ilgili yapılan açıklamaya da, etkinlikte, Apple mühendisleriyle bire bir oturumlar da dahil olmak üzere yüzden fazla mühendislik ve tasarım oturumu gerçekleştirileceği belirtildi. Ayrıca Apple; iPhone’lardaki logosunu yeni bir lazer tabanlı yöntemle oluşturmak için bir patent başvurusunda bulundu. Bu yöntemle logo, çok katmanlı bir şekilde oluşturulacak ve mavi, yeşil, sarı gibi farklı renkleri içeriğinde bulunduracak. Apple’ın, lazer işlemini daha da geliştirmek istemesi halinde arka yüzeyin tamamının,  bazı Huawei ve Samsung telefonlar gibi renk değiştiren bir görünüme sahip olabileceği ön görülüyor.

Patentte belirtilenlerden yola çıkarak  yeni lazer yöntemiyle birlikte çok katmanlı logonun, cihazın içine işleneceği tahmin ediliyor. Detaylı olarak anlaşılamasa da farklı optik özellikleresahip iki ayrı katman olacağı düşünülüyor. Böylece simge farklı bir görünüşe sahip olacak. Patentin siyah beyaz olması değiştirilebilir renklerin görselleştirilmesinin mümkün olmadığını ortaya koyuyor. Simgenin renkleri, çok katmanlı yapı ve çok katmanlı yapının çeşitli katmanları bir renk modeli kullanılarak karakterize edilebilecek. Renk aralığının ise; kırmızı, mavi, sarı, yeşil, mor ve diğer renklerini içereceği belirtiliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı