Mobil

iPhone’larda Hangi iOS Sürümünün Ne Kadar Kullanıldığı Açıklandı!

iPhone telefonlarda hangi iOS sürümünün en çok kullanıldığını Apple tarafından açıklandı. Apple tarafından iPhone’larda en çok kullanılan işletim sistemlerine dair istatistikler yayınlandı. İstatistiklere göre, 17 Haziran 2020 itibarıyla iPhone sahiplerinin yüzde 81’i iOS 13’ü, yüzde 13’ü iOS 12’yi ve yüzde 6’sı da daha önceki aygıt yazılımı sürümlerini kullanıyor. 17 Haziran 2016 sonrasında satılan cihazlar söz konusu olduğundaysa iOS 13 oranı yüzde 92’ye çıkarken, iOS 12 yüzde 7’ye düşüyor.

Diğer istatistiklere göre, iPad’lerin yüzde 73’ü iPadOS 13’ü, yüzde 16’sı iPadOS 12’yi ve yüzde 11’i de daha eski aygıt yazılımı sürümlerini kullanıyor. Son dört yılda satılan cihazlarda bu oran iPadOS 13 için yüzde 93’e çıkarken, iPadOS 12 yüzde 5’e ve daha önceki aygıt yazılımı sürümleri ise yüzde 1’e düşüyor. iOS 14 güncellemesini alacak cihazlar ise iPhone 6s ve 6s Plus, iPhone SE (2016), iPhone 7/7 Plus, iPhone 8/8 Plus, iPhone X, iPhone XR, iPhone XS/XS Max, iPhone 11, iPhone 11 Pro/Pro Max ve iPhone SE 2020. 

Bilindiği gibi dünyaca ünlü teknoloji devi Apple, iPad cihazlar için geliştirilen iPadOS’u geçtiğimiz yıl duyurmuştu. Yeni bilgilere göre şirket aynı işlemi iPhone cihazlar için de yapmayı planlıyor. iOS’u  iPad’ler için iPadOS olarak güncelleyen şirket şimdi ise bir iPhoneOS çalışması içinde olmasıyla gündemde. Gelen bilgi, Jon Prosser tarafından duyuruldu. Apple ise henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Ayrıca dün ortaya çıkan haberlere göre merakla beklenen iPhone 12’nin gecikeceği iddia edilmişti. Bununla birlikte kötü bir haber daha gündemde. Son olarak iPhone 12 kutu içeriği iddiasıyla gündeme geldi. İddialara göre iPhone 12, EarPodsolmadan kutudan çıkacak. Dan Ives’e göre, Apple bu yıl çıkacak yeni iPhone serisi içerisinde EarPods kulaklıkları bulundurmayacak. Şirketin buradaki stratejisini  Ives ; “Apple’ın bu hamlesi sadece maliyetleri azaltmaya yardımcı olmayacak. Aynı zamanda AirPods satışlarında da önemli derecede artış olmasını sağlayacak.” şeklinde ifade etti. Böylece Apple ilk defa kulaklık barındırmayan bir iPhone piyasaya sürecek.

Ayrıca Apple, her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği yazılım geliştiricileri konferansı WWDC20’yi bu yıl çevrimiçi olarak düzenleyecek. 22 Haziran 2020 ve 26 Haziran 2020 tarihleri arasında düzenlenecek Apple’ın geliştiriciler konferansı, YouTube üzerinden de izlenebilecek. Apple YouTube canlı yayın linki paylaşımı da yapmış durumda. https://www.youtube.com/watch?v=GEZhD3J89ZE&feature=emb_title adresi üzerinden hatırlatıcı oluşturmak mümkün.

Resmi web yayını için ise https://www.apple.com/apple-events/ bağlantısı kullanılabilecek. Ayrıca Apple TV üzerinde yer alan Apple Events uygulamasından da canlı olara takip edilebilecek. Apple, Dünya Geliştiriciler Konferansı’nın (WWDC) programını açıkladı. Apple tarafından, yeni iOS sürümü iOS 14’ün tanıtılacağı Dünya Geliştiriciler Konferansı’nın (WWDC) programını açıklandı.

The Verge’de yer alan habere göre, WWDC tarihinde ilk defa online olarak düzenlenecek. Etkinlik, 22 Haziran Pazartesi günü TSİ ile 20.00’da başlayacak olan “Special Event Keynote” ile başlayacak. Şirketten konu ile ilgili yapılan açıklamayada, etkinlikte, Apple mühendisleriyle bire bir oturumlar da dahil olmak üzere yüzden fazla mühendislik ve tasarım oturumu gerçekleştirileceği belirtildi. 18 Haziran tarihinde açıklanacak olan yeni Apple Developer Forums binden fazla Apple mühendisine ev sahipliği yapacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı