Mobil

KnoX Sayacı Nedir?

KnoX Nedir?

KnoX; Samsung’un akıllı telefonları için sunduğu bir güvenlik çözümüdür. KnoX’u antivirüs programı düşünmeyiniz. Samsung, akıllı telefonlarını KnoX üzerine yapılandırarak tasarlamaktadır. Yani KnoX, Samsung Galaxy modellerinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir.

KnoX sayesinde telefonunuzun tüm güvenliğini koruyabilirsiniz. Etkileşimde olduğu uygulamalar ile şifreli ve gizli klasörler oluşturabilir, akıllı telefonunuzu virüslerden koruyabilir ve sık kullandığınız şifreleri KnoX veritabanında saklayabilirsiniz. Ayrıca telefonunuzun garantisini de kollamanız mümkün.

KnoX Sayacı Nedir?

KnoX Sayacı; Samsung Galaxy akıllı telefonlarında temellendirilmiş ve cihaz yazılımını koruma görevini üstlenen bir temel yazılımdır. Telefonun içerisinde barınan orijinal yazılım modifiye edildiği an, cihaza yerleştirilmiş olan KnoX’un e-sigortası atar ve KnoX Sayacına yansır. Bu sayacın bilinen diğer adı KNOX WARRANTY VOID’dir. Türkçe karşılığı ise KNOX GARANTİ GEÇERSİZLİĞİ demektir. Orijinal Samsung Galaxy model cep telefonlarında sayaç 0x0 (KNOX WARRANTY VOID: 0x0) olarak görünmektedir. Bu kodun anlamı ise cihazın sistemine hiçbir şekilde yazılımsal giriş yapılmamıştır.

KnoX Sayacı Nedir?

KnoX Sayacı Ne Zaman Tetiklenir/Artar?

KnoX Sayacı özel recovery flashlandığı zaman tetiklenmektedir. Basit bir şekilde dile getirmek gerekirse; KnoX Sayacı sisteme müdahale edildiği zaman tetiklenmektedir. Cihazın erişilebilen ekranında KNOX WARRANTY VOID kısmında 0x1 yazdığını gördüğünüz an biliniz ki, KnoX Sayacı tetiklenmiştir. Root işlemleri, rom yükleme, kernel değiştirme ve modifikasyon yapma gibi işlemler, özel recovery flashlanarak yapıldığı için KnoX Sayacını tetiklemektedir.

KnoX Sayacı 0x1 Olursa, Ne Olur?

KnoX Sayacı tetiklendikten yani 0x1 olduktan sonra cihazınızda bazı şeyler değişmektedir. Fakat performans ve görsel arayüz bu değişimlerden hiçbir şekilde eklenmemektedir.

KnoX Sayacı tetiklendiğinde yani 0x1 olduğunda;

  • Samsung Pass kullanılamaz hale gelir,
  • Samsung Health açılmaz duruma gelir,
  • Knox uygulaması ile Güvenli ve şifreli klasör oluşturamazsınız,
  • Knox uygulaması yardımıyla gizli klasör oluşturamazsınız,
  • Cihazınız kesin olarak garanti dışı kalır.

KnoX Sayacı Tekrar Sıfırlanabilir Mi?

Samsung Galaxy 6 ile Samsung Galaxy Note 4 ve öncesi cihazlarda, root gerektiren Triangle Away adlı uygulamayı Google Play Store’dan indirerek, Knox Sayacı sıfırlamak mümkün. Fakat Galaxy S7 ile Note 5 sürümlerinden itibaren, bu uygulamanın kullandığı açık da Samsung tarafından kapatılmış durumda. Bu nedenle eğer KnoX Sayacı tetiklendiğinde üstte bahsettiğimiz özellikleri kaybetmek istemiyorsanız, kesinlikle cihazınızı modifiye etmeye kalkmayın. Eğer amacınız sadece garantiyi korumaksa, garanti bittikten sonra cihazınızı modifiye edebilirsiniz.

KnoX Sayacı Nereden Görüntülenir?

Samsung Galaxy telefonlarında Download moduna erişildiğinde, KnoX Sayacı gözlemlenebilir. KnoX Sayacını görmek için yapmanız gerekenler ise şunlardır;

  • Samsung Galaxy cep telefonunuz açıksa, güç düğmesinden kapatın.
  • Telefonunuz kapandıktan sonra Ses Kısma Tuşu + Ev Tuşu + Güç Tuşu’na aynı anda basılı tutun. Ardından kurtarma ekranına ulaşacaksınız ve buradan da ses yükseltme tuşuna basarak Download ekranına erişeceksiniz.
  • Download ekranına eriştikten sonra ekranda bazı yazılar ile karşılaşacaksınız. Bu ekranda karşınıza gelen KNOX WARRANTY VOID yazısı, telefonunuzun KnoX Sayacıdır. Bu sayacın karşısında 0x0 yazıyorsa KnoX Sayacınız normal, 0x1 veya 0x0001 gibi ibareler varsa KnoX Sayacınız tetiklenmiş demektir.
  • Ses Kısma Tuşu + Ev Tuşu + Güç Tuşuna tekrar basılı tutarak, download modundan çıkmak için cihazı kapatabilir ve normal bir şekilde açabilirsiniz.
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir Yorum

  1. samsung s3 tab t827 tabletimize recovery yükleyelim root atarız dedik ama ne recovery ne root atabildik ama sayacı boş yere artırmayı başarıp elimizdekilerdende olduk..keşke hiç olmazsa bu tabletin root atabilme konusunuda hi,çbir yerdede göremedim..sadece denemes yanılma ile çözmek istedik..bu konuda bilen varsa root yapmayı bir zahmet link versin..üzerinde android 9 yüklü..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı