Mobil

Messenger Kids Türkiye’de! İşte Çocuklara Özel Mesajlaşmanın Detayları!

Messenger Kids Türkiye’de de kullanılmaya başlandı. Facebook’un çocuklara özel mesajlaşma uygulaması artık hem Google Play Store hem de App Store üzerinden indirilebiliyor. Ebeveyn kontrolünün ön planda olduğu Facebook Messenger Kids; yalnızca yakın arkadaşlar, aile bireyleri ve ebeveynlerin onayladığı kişilerle etkileşim kurulmasına izin veriyor. Uygulamada reklamlar da bulunmuyor. Messenger Kids özellikleri arasında  Uyku Modu da bulunuyor. Böylece ebeveynler çocuklarının uygulamaları hangi günlerde ve saat aralığında kullanabileceğini de belirleyebiliyor. Uygulamanın temel amacı elbette çocukların interneti ve yeni medya uygulamalarını kullanırken, güvenli bir ortam oluşturulmasını sağlamak.

Son günlerde kullanılan pek çok uygulamada ve cihazda karanlık mod özelliği gündeme geliyor. Son olarak Facebook geçtiğimiz ay karanlık mod özelliğini bilgisayar sürümü için yayınlanmıştı. Şimdi ise Facebook’un mobil uygulamasına beklenen karanlık mod özelliği geleceği belirtildi. Güncelleme herkese açık yayımlanmamış olsa da arayüze karanlık mod özelliği eklenmiş durumda. Karanlık mod özelliğinin OLED ekranlar için pil tasarrufu sağlayacağı belirtilse de LCD, LED gibi ekran kullanan cihazlar için pil tasarrufu konusunda pek faydalı olmayacağı söyleniyor. Ayrıca bir sonraki güncelleme ile birlikte koronavirüs vakalarını gösteren bir sayaç da ekleneceği belirtiliyor. Güncellemenin ilk aşamada Android işletim sistemi kullanan cihazlara yayınlanması bekleniyor.

Ayrıca belirtilenlere göre Facebook’un özel bir gözlük çalışması içinde olduğu ortaya çıktı. Belgelerde firmanın, zihin okuyabilme yeteneği olan gözlüğün patentini aldığı görüldü. Ürünün, denenip denenmediği bilinmiyor. Ancak özel hayatın gizliliğine aykırı bir durum olduğu düşünülüyor.  Zihin okuyabilme yeteneğinin gözlüğe nasıl kazandırıldığı netleşmedi. Fakat elektro sinyallerle bunun mümkün olabileceği akıllara geliyor. Söz konusu gözlük çalışmasının bir fikirden öte olduğu ve patent başvurusunun yapıldığı belirtildi. Facebook’un gerçekten böyle bir ürünü üretip üretmeyeceği, kullanıma alıp almayacağı ise henüz bilinmiyor.

Bunun yanında geçtiğimiz hafta belirtilenlere göre Amerika Birleşik Devletleri dijital hizmet vergisi uygulayan ülkeler hakkında inceleme başlattı. Vergi Facebook ve Google  ciroları üzerinden alındığı için halk arasında ‘Facebook vergisi’ olarak da biliniyor. İnceleme başlatılan ülkeler arasında Türkiye’nin yanı sıra İngiltere, İtalya ve Brezilya da yer alıyor. ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer yaptığı açıklamada; “Başkan (Donald) Trump ticaret yaptığımız ülkelerin bizim şirketlerimizi adil olmayan bir şekilde hedef alan vergiler uyguladığını düşünüyor” ifadelerinde bulundu. Lighthizer, “Şirketlerimizi ve çalışanlarımızı bu tarz bir ayrımcılığa karşı savunmak için gerekli tüm adımları atmaya hazırız” açıklamasında bulundu. ABD resmi gazetesinde yayımlanan belgeye göre Avusturya, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Avrupa Birliği, Hindistan, Endonezya, İtalya, İspanya, Türkiye ve İngiltere’yi kapsayan inceleme çerçevesinde bu ülkelerin yetkili makamları ile konsültasyon talep edildiği belirtildi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı