Mobil

Mobil İçin Beklenen Facebook Özelliği Geliyor!

Son günlerde kullanılan pek çok uygulamada ve cihazda karanlık mod özelliği gündeme geliyor. Son olarak Facebook geçtiğimiz ay karanlık mod özelliğini bilgisayar sürümü için yayınlanmıştı. Şimdi ise Facebook’un mobil uygulamasına beklenen karanlık mod özelliği geleceği belirtildi. Güncelleme herkese açık yayımlanmamış olsa da arayüze karanlık mod özelliği eklenmiş durumda.

Karanlık mod özelliğinin OLED ekranlar için pil tasarrufu sağlayacağı belirtilse de LCD, LED gibi ekran kullanan cihazlar için pil tasarrufu konusunda pek faydalı olmayacağı söyleniyor. Ayrıca bir sonraki güncelleme ile birlikte koronavirüs vakalarını gösteren bir sayaç da ekleneceği belirtiliyor. Güncellemenin ilk aşamada Android işletim sistemi kullanan cihazlara yayınlanması bekleniyor.

Öte yandan Telegram geçtiğimiz ay 400 milyon kişiyle rekor kırmıştı. Telegram’ın bu hedefini diğer aylarda da artırmayı planladığı tahmin ediliyor. Telegram video düzenleme seçeneği ekliyor, böylece kullanıcı deneyimi artmış olacak.

Bilindiği gibi Telegram WhatsApp ile rekabete devam ediyor. Telegram mobil uygulaması için yeni bir güncelleme ile gündemde. Bu süreçte insanların birbiriyle daha kolay ve iyi bir şekilde video paylaşabilmesi için arayüzüne video düzenleyici ekliyor. Telegram video düzenleme özelliği ile görüntüler düzenlenebildiği gibi ayrıca  video göndermeden önce de onu düzenleme imkanı veriyor. Yanı sıra bir kurgu programı gibi uygulamanın videonun görüntü kalitesi otomatik olarak da ayarlanabilecek. Kolay bir yakınlaştırma hareketi ile birlikte videonun yalnızca istenilen kısmı çerçeve içine alınabilir. Ayrıca videolara metin eklenebilecek, yazı yazılabilecek ve etiket eklenebilecek. Telegram, iki faktörlü kimlik doğrulama ekranını da güncelledi.

Son olarak Telegram ile sürekli yarış halinde olan WhatsApp rekabeti artırmaya devam ediyor. WhatsApp çoklu cihaz desteğinin geleceği ile ilgili sinyaller verildi. Çoklu cihaz desteği özelliği üzerinde çalışan WhatsApp, artık isteneni yapıyor. Bu özellikle ile birlikte mesajlaşma hizmeti aynı anda iki farklı cihazda kullanılabilecek. Özelliğin ne zaman aktif olacağı ise henüz bilinmiyor. Yeni özelliğe göre ikinci bir oturum açmak isteyen kullanıcıya mobil veri veya Wi-Fi kullanımı imkanı verilecek. Mobil verinin seçilmesi halinde “büyük miktarda kullanım yapılabilir” uyarısı yapılacak. Ayrıca kullanıcılar artık mesajların ne kadar süre içinde silineceğine de karar verebilecek. Söz konusu süre 1 gün, 1 hafta veya 1 ay gibi seçeneklerden oluşacak.

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan habere göre ise;  2017 yılında dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp kişiden kişiye para transferi işlemini başlatacağını duyurmuştu ve bu özelliği 2 yıldır Hindistan’da test ediyordu.  Aktarılan bilgilere göre WhatsApp’ın, Hindistan’da yeni bir finansal alana adım atacağı belirtildi. Belirtilenlere göre WhatsApp, kullanıcılarına kredi verebilmek için çalışmalara başladı. Kişiden kişiye para transferi özelliği gibi bu özelliğin de önce Hindistan’da kullanıma sunulacağı belirtildi. Söz konusu özellik için WhatsApp Hindistan’daki bankalarla iş birliği yapacak. WhatsApp’ın sahibi olan Facebook’un Hindistan’daki yetkilisi  Ajit Mohan’ıngeçen ay yaptığı aktarımlara göre WhatsApp’ın bu özelliğinden Hindistan’da 1 milyon kullanıcı faydalanıyor.

WhatsApp’ın bu hamlelerine karşın da Telegram’ın  yeni hamlelere devam edeceği ön görülüyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı