Mobil

Mobil Uygulama Nasıl Geliştirilir?

Akıllı telefonların yaygınlaşması ve çoğunlukla kullanılmaya başlamalarının ardından mobil uygulamalar gerek eğlence gerekse daha iyi hizmet vermek isteyen kuruluşların ihmal etmemesi gereken bir özellik olarak öne çıkıyor. Mobil uygulamalar, cihazların istekleri ve kısıtlamaları da göz önünde tutularak geliştirilmektedir. Temelde mevcut web sitesinden daha iyi ve işlevsel olarak hizmet verdikleri için tercih edilmekte, aynı zamanda da uygulama geliştiricisi için para kazanmasını da sağlayabilmektedir.

Mobil Uygulama Geliştirme Süreci

Eğer kendiniz mobil uygulama yapmak istiyorsanız öncelikle keşif ve market araştırması yapmanız gerekmektedir. Eğer bir işletme sahibiyseniz bu durumda mobil uygulama oldukça iyi bir tanıtım ve hizmet anlayışı olacaktır. Fakat yine de tasarlama ve kodlama aşamasından önce hedef kitlenizin yanı sıra yapacağınız iş fikrinin analizini yapmanız gerekmektedir. Bu aşamada hedef kitlenizi belirlemek, uygulamanın nasıl kullanacağını saptamak, hangi platformlar için uygulama çıkaracağınız gibi konuları önceden belirlemeniz yararlı olacaktır. Uygulamanız için zaman ve para harcayacağınız için hedef kitlenin ve uygulama içeriğinin saptanmasının büyük önemi bulunmaktadır.

Daha sonra mobil uygulama hedefleri oluşturma kısmına geçebilirsiniz. Planlama aşamasının en önemli adımı denilebilir bu aşama için. Bir uygulama belirledikten sonra planınızdaki önemli hedeflerin uygulama içerisinde nasıl yer alacağına karar vermelisiniz. Yapacağınız uygulama kullanıcının hangi ihtiyacını giderecek? Alışveriş yapmasına imkân verecek mi? Reklam barındıracak mı? Gibi soruların yanıtlarını vermeniz halinde uygulama geliştirme aşamasına geçebilirsiniz. Muhtemelen uygulama geliştirme aşaması zahmetli ve kodlama bilgisi gerektirdiği için halihazırda bu alanda hizmet veren firmalar ile çalışacaksanız. Ancak hangi durumda olursa olsun uygulamanın geliştirilmesinden çok dikkat edilecek nokta uygulamanın sundukları, kullanışlı olması ve diğer uygulamalara kıyasla vaat ettikleri olmaktadır.Bu aşamalardan sonra mutlaka demo aşamasına geçilmeli ve uygulamanızın neye benzeyeceği hakkında fikir sahibi olmanız açısından demo uygulamayı görmeniz gerekir. Eğer uygulamayı kendiniz yapıyorsanız Wireframe gibi uygulamalar ile demonun nasıl göründüğünü rahatlıkla anlayabilirsiniz. Demodan hareketle uygulamanızın arka planı, butonları, açılış ekranı, işlevsel özellikleri gibi tüm noktalarını görebilir ve buna göre isteklerini belirleyerek uygulamanızı hazır hale getirebilirsiniz

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı